Dünya Haberleri

  Somali'de Türk heyetinin kaldığı otele bombalı saldırı

  Zeynep ŞAFAK / ANKARA
  22.01.2015 - 14:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarınki Somali ziyareti öncesi, Mogadişu'daki Türk heyetinin kaldığı otelin önünde bombalı saldırı düzenlendi. El Kaide bağlantılı Eş Şebab örgütünün üstlendiği saldırıda bir Türk hafif şekilde yaralanırken; ikisi saldırgan, beş kişinin öldüğü belirtildi. Dışişleri, Erdoğan'ın ziyaretinin şu aşamada iptalinin söz konusu olmadığını açıkladı.

  Hürriyet’e bilgi veren Dışişleri Bakanlığı kaynakları, şunları söyledi:

  “Öncü giden polislerin kaldığı otele bombalı araçla saldırı düzenlendi. Araç otelin kontrol noktasında patlatıldı. Vatandaşlarımız etkilenmedi. Sadece bir vatandaşımız otelin camlarının patlamanın etkisi ile kırılması sonucu çok hafif bir şekilde yaralandı.”

  Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar, Hürriyet’e, "Güvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkarılmasını istedik. Henüz saldırıyı kimin yaptığını söylemek için erken. Yakından takip ediyoruz" dedi.

  Somalide Türk heyetinin kaldığı otele bombalı saldırı ERDOĞAN ZİYARETİNİ İPTAL EDECEK Mİ?

  İKİ SALDIRGAN DAHİL EN AZ BEŞ ÖLÜ
  Hürriyet’in telefonla ulaştığı Büyükelçi Bekar şunları söyledi:

  "Bomba yüklü araç güvenlik noktasında patlatıldı. Elimizdeki ilk bilgilere göre güvenlik noktasındaki üç Somalili güvenlik gücü hayatını kaybetti. Saldırganların da iki kişi olduğunu ve aracın içinde öldüklerini öğrendik. Olayı yakından takip ediyoruz. Resmi olarak saldırıyı üstlenen bir örgüt yok henüz. Ancak bu saldırıyı yapabilecek kapasitedeki örgütler de belli. Güvenlik önlemleri Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti öncesinde en üst seviyede alınmıştı. Akşam saatlerinden sonra yollar kapatılacaktı. Ancak güvenlik önlemlerinin daha da artırılmasını istedik ve artırılacak."

  Somalide Türk heyetinin kaldığı otele bombalı saldırı
  Saldırganlar, bomba yüklü araçla buradan girmeye çalıştı.

  Somalide Türk heyetinin kaldığı otele bombalı saldırı
  "SYL" isimli otelin Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınlarında olduğu belirtildi.

  Dışişleri yetkilileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin de şu aşamada iptalinin söz konusu olmadığını belirtti.

  Somalide Türk heyetinin kaldığı otele bombalı saldırı ERDOĞAN SÖZÜNÜ VERDİĞİ HASTANENİN AÇILIŞINA GİDİYOR

  AFP'ye konuşan görgü tanıkları, otelin kapısına doğru hızla yaklaşan bir otomobil gördüklerini, ardından da şiddetli bir patlama yaşandığını söyledi.

  AFP, saldırı sırasında otelde Türk heyetinden yaklaşık 70 kişinin olduğunu belirtti. Afrika Birliği askerleri saldırının olduğu alanı güvenlik çemberine alarak kapattı.

  Somalide Türk heyetinin kaldığı otele bombalı saldırı

  EŞ ŞEBAB ÜSTLENDİ
  Reuters, saldırıyı El Kaide bağlantılı Somalili örgüt Eş Şebab'ın üstlendiğini bildirdi. Reuters'a konuşan Eş Şebab sözcüsü Şeyh Abdiaziz Ebu Musab, "Otele saldırdık ve ordaa toplanan Somalili polis memurlarını öldürdük" dedi.

  Somalide Türk heyetinin kaldığı otele bombalı saldırı SALDIRIYI EŞŞEBAB ÜSTLENDİ

  Bir görgü tanığı Reuters'a yaptığı açıklamada, patlamanın etkisiyle tahrip olan olan kapının önünde, saldırıda ölen iki polise ve intihar saldırganı olduğu tahmin edilen bir kişiye ait cesetler gördüğünü söyledi.

  Reuters'a açıklama yapan Somali polisi, Türk heyetinin otelin içinde ve güvende olduğunu açıkladı.

  Somalide Türk heyetinin kaldığı otele bombalı saldırı

  Somalide Türk heyetinin kaldığı otele bombalı saldırı ERDOĞAN ETİYOPYA'DA: BU OKULLARI KAPATIN

  Afrika gezisi kapsamında bugün Etiyopya'da temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, yarınki Cibuti ziyaretinin ardından Somali'nin başkenti Mogadişu'ya geçeceği açıklanmıştı.

  Somalide Türk heyetinin kaldığı otele bombalı saldırı

  TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ SALDIRIYA UĞRAMIŞTI

  Mogadişu’da daha önce de, Haziran 2013'te Türk Büyükelçiliği’nin ek binası önünde intihar saldırısı düzenlenmiş, çatışmada polis memuru Sinan Yılmaz şehit olmuştu. Saldırıyı Türkiye’nin Somali’ye desteğinden rahatsız olan El Kaide bağlantılı Eş Şebab örgütü üstlenmişti.

  Mayıs 2014'te ise yine Mogadişu’da, Türk Hava Yolları’na (THY) güvenlik hizmeti veren bir firmanın Güvenlik Şefi Sadettin Doğan, uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetmişti.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı