Dünya Haberleri

DÜNYA

  Somali'de Türk heyetini hedef alan saldırıyı Eş Şebab üstlendi

  hurriyet.com.tr
  22.01.2015 - 14:27 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarınki Somali ziyareti öncesi, Mogadişu'daki Türk heyetini hedef alan bombalı saldırı akıllara Türkiye’nin Somali’ye desteğinden rahatsız olan El Kaide bağlantılı Eşşebab örgütünü getirdi. Bu yöndeki şüpheler kısa süre sonra doğrulandı ve Eş Şebab saldırıyı üstlendi.

  Eş Şebab örgütü Türkiye’yi hedef alan açıklamaları, THY güvenlik şefine düzenlediği suikast ve Türk Konsolosluğu'na yapılan saldırılarla biliniyor.

  Örgüt 2013 yılında başkent Mogadişu’da Türk Büyükelçiliği’nin ek binası önünde düzenlediği intihar saldırısıyla gündeme gelmişti.

  Somalide Türk heyetini hedef alan saldırıyı Eş Şebab üstlendi SOMALİ’DE TÜRK ELÇİLİK ÇALIŞANLARINA SALDIRI

  Türk Büyükelçiliği çalışanlarının kaldığı ek bina önüne araçla gelen üç saldırgandan ikisi çıkan çatışmada öldürülmüş, diğerinin üzerindeki bombayı patlatması sonucu saldırgan ve bir özel harekat polisi şehit olmuştu.

  Yine Mogadişu'da geçen sene Mayıs ayında Türk Hava Yolları’na (THY) güvenlik hizmeti veren bir firmanın Güvenlik Şefi Sadettin Doğan'a silahlı saldırıda bulunmuştu.

  Somalide Türk heyetini hedef alan saldırıyı Eş Şebab üstlendi SOMALİ’DE THY GÜVENLİK ŞEFİ ÖLDÜRÜLDÜ

  MEŞRU HEDEF TÜRKİYE
  Eş Şebab örgütü sözcüsü, geçtiğimiz yıl El Cezire’ye yaptığı açıklamada, “Müslüman halkın en büyük düşmanı NATO ve onun parçası olan Türkiye” demiş, Türkiye’nin Meşru hedefler arasında olduğunu belirtmişti.

  Somalide Türk heyetini hedef alan saldırıyı Eş Şebab üstlendi Türk heyetine bombalı saldırı


  Etiketler: Somali , el şebab , Eşşebab
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı