Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Somali'de 'her şeye rağmen futbol'

Somali'nin başkenti Mogadişu'da, Türk Kızılayı tarafından yaptırılan Ankara Stadı'nda, futbol turnuvası düzenlendi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Wadajır bölgesindeki stadyumda düzenlenen kaymakamlıklar arası futbol turnuvasının açılışına, Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ile Wadajır Bölge Kaymakamı Ahmed Hassan Addu katıldı.

Turnuva öncesinde çadırlarda kalan gençler arasında dostluk maçı yapıldı. Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar'ın başlama vuruşunu yaptığı ve 40 dakika süren maç, 1-1'lik beraberlikle sona erdi.

İki takım oyuncularının da hırslı olması renkli görüntüler oluştururken, yerel halk ise karşılaşmayı tel örgülerin arkasından izledi.
Maçın ardından Akar ile Addu, her iki takıma kupalarını verdi.

Akar, burada yaptığı açıklamada, stadyumun daha önceden kemik yığınlarıyla dolu olduğunu ifade ederek, “Çok büyük bir kirlilik vardı. Kemiklerin üzerinde top oynayan çocuklar vardı. Geliştirdiğimiz proje ile kemik yakma ünitesini kurarak bölgeyi stadyuma dönüştürdük” dedi.

Sportif faaliyetlerin ülke için çok önemli olduğuna inandıklarını vurgulayan Akar, şöyle devam etti:
“İnsanların kalpleri sportif anlayışla yumuşar ve daha barış dolu bir Somali olur diye düşünüyoruz. Yüzlerce projenin yanında barışa katkı sağladığını düşündüğümüz bu projeyi önemsiyoruz. Maddi kıymeti fazla olmasa dahi, manevi tarafına çok önem veriyoruz. Psikolojik destek elemanlarımızı getirerek mahallinde destek veriyoruz. Sahaları ve futbol maçlarını bu anlamda psikolojik destek açısından çok önemsiyoruz. Futbol maçını çocukların aileleri izliyor. Yeni bir kaynaşma yeni bir aktivite başlamış oluyor. İnsanlar öldürülme korkularının dışında çocuklarının spor aktivitesinin içinde olduğunu görüyorlar, anlıyorlar.”

Günde bir ton kemik yakılıyor

Öte yandan, Wadajır bölgesinde yaklaşık sekiz ay önce kurulan kemik yakma tesisinde günde bir tondan fazla kemiğin yakılarak imha edildiği bildirildi.

300 metrekarelik alanda kurulan kemik yakma makinelerinden her birinin tek seferde 250 kilogram kemik yaktığı, yerel personelin görev yaptığı alanda günde ortalama bir ton kemik yakıldığı belirtildi.

Alanda incelemelerde bulunan Akar, kemik yakma makinelerinin 250 bin dolar maliyetle özel olarak üretildiğini ve çevreye zehirli gaz salınımı yapmadığını kaydetti.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler