ISPARTA HABERLERİ

Somaliand'dan Isparta'ya Türkçe öğrenmek için gelecekler

AA / Murat Yolcu
28.01.2015 - 16:31Son Güncelleme :

- Afrika Boynuzu'nda yer alan ve 1991 yılında bağımsızlığı ilan eden Somaliland'dan gelecek 35 öğrenciye SDÜ Yaşam Boyu Eğitim Merkezinde Türkçe öğretilecek

AA / Murat Yolcu

ISPARTA (AA) - Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Yaşam Boyu Eğitim Merkezinde (YBEM) Somaliland'dan gelecek 35 öğrenci, Türkçe öğrenmelerinin ardından lisans ve yüksek lisans eğitimi görecek.

SDÜ YBEM Müdürü Fatih Cebeci, Somaliland'da lise düzeyinde eğitim veren özel bir okul olan Shamsudin'in sahibi Abdülsamet Ahmed ile yaptığı basın toplantısında, YBEM'in Türkiye markası haline geldiğini, bu amaçla ciddi çalışmalar yapmaya devam ettiklerini söyledi.

YBEM'in yerel ve ulusal çalışmaların yanında uluslararası çalışmalara da imza atmaya başladığını ifade eden Cebeci "YBEM artık 3 kıtada eğitim yatırımı yapan, bu ifadenin altını da dolduran bir kurum. Çalışmaların semeresini artık almaya başladık" dedi.

Uluslararası çalışmalar kapsamında daha önce Bağdat’ta bir ofis açtıklarını, lisans ve yüksek lisans ile doktora seviyesindeki talepleri almaya başladıklarını anlatan Cebeci, Bulgaristan ve Sudan ile işbirliğinin devam ettiğini dile getirdi.

YBEM olarak Afrika'da da saha çalışmalarına başladıklarını kaydeden Cebeci, şöyle konuştu:

"Isparta ve Türkiye'mize şu müjdeyi rahatlıkla verebiliriz. SDÜ YBEM olarak bölgede araştırmalara başlamıştık, uygulamalarımız da başladı. Somaliland'dan merkezimize 35 öğrenciyi getirerek, burada Türkçe eğitimlerini tamamlayacaklar. Bu öğrencilerin üniversitemizde seviyelerine göre lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini takip edeceğiz. Bunun ikinci aşamasında Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu vizyon çerçevesinde Somali YBEM'nin bir merkezini açacağız. Bununla ilgili ön çalışmaları yaptık. Afrika’daki çalışmalarımızı hızlandırdık. Üniversitemizin, uluslararası arenada vizyon ortaya koyan bir üniversite olarak eğitim sektöründe varlığını göstereceğini düşünüyoruz."

Ahmed ise 1880-1890'lı yıllarının başında Osmanlıların ülkelerde çeşitli şehirleri inşa ettiğini, şehirler kurduklarını söyledi.

Türkiye hükümetinin bütün kurumlarıyla Somaliland'da var olmaları gerektiğini dile getiren Ahmed, "SDÜ'yi gezdik ve buradan çok etkilendik. 26 yıldır Avrupa'da yaşıyorum. Başta İngiltere ve Fransa'da olmak üzere birçok üniversiteyi ziyaret ettim ancak SDÜ'den çok etkilendim. Topraklarımızda da buna benzer bir üniversite açılması en büyük arzumuzdur" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Isparta haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Isparta ilinden Somaliand'dan Isparta'ya Türkçe öğrenmek için gelecekler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ocak 2015 tarihinde saat 16 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Somaliand'dan Isparta'ya Türkçe öğrenmek için gelecekler haberi güncellenecektir.

ISPARTA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:15
 • Guneş
  07:58
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  15:33
 • Akşam
  17:48
 • Yatsı
  19:19
Sayfa Başı