"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Somali’ye para var öğretmene yok

ATAMASI yapılmayan 55.000 öğretmenimiz var. Bu onlar için de öğrenciler için de büyük haksızlık. OECD rakamlarına göre Almanya’da 11,4 öğrenciye, Fransa’da 15,7, İspanya’da 11,6, Polonya’da 12,7, Türkiye’de ise 23,4 öğrenciye bir öğretmen düşüyor.
İspanya’nın öğretmen başına öğrenci düzeyini yakalamak için 785.000, Polonya için 650,000, Kore için 294.000 ilave öğretmene ihtiyacımız var.
Meksika düzeyine ulaşmak için bile 121.000 ilave öğretmen gerekiyor. 55.000 öğretmeni atsak bile OECD ülkelerinin en gerisindeki Meksika’ya ulaşamıyoruz. Yunanistan’a, Libya’ya, Somaliye’ye yüz milyonlarca dolarlık destek verirken öğretmenlerimize para bulamıyoruz.
Eğitimde geri kalırsak çağdaş uygarlığı yakalayamayız.
Başöğretmen Atatürk’e layık olamadık.
Onur ÖYMEN

Bizim de canımız yanıyor

ÜZÜNTÜMÜ ve söyleyeceklerimi paylaşacak kimseyi bulamıyorum. O nedenle size yazdım:
Kürt açılımına, Habur’daki olaylara tepki gösterdiğimizde bizlere karşı çıkan, her fırsatta onların lehinde ve yanında olan sanatkarlar örneğin, “açılımı istemeyenler iki cihanda lekelidir” diyen Sezen Aksu, Ceylan Çocuk öldü diye Diyarbakır’a ailesinin yanına gidip TV devleti ve askerleri suçlayan Lale Mansur nerede. Neden öldürülen anne, kızı ve karnındaki çocuğu da ölen aileyle ilgilendiler mi? Kaçırılan öğretmenler, öldürülen gençlerimiz için neden çıkıp da konuşan yok. Canım yanıyor derken, gerçekten yanıyor. Sözde değil.
Zehra TOP-Emekli müfettiş

KISA... KISA...

- ANKARA Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇOGEM)’nin düzenlediği ‘3. Ulusal Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Sempozyumu’ 5-7 Ekim tarihlerinde üniversitenin Cebeci Yerleşkesi’nde yapılacak.
- SEMİH Kaplan’ın resim ve seramik sergisi ‘Derin Mavide’ 7-26 Ekim tarihlerinde Galeri Soyut’ta izlenebilir. (www.galerisoyut.com.tr)
- 4 EKİM Dünya Hayvan Hakları Günü için Çankaya Belediyesi’nin düzenlediği panel 4 Ekim 14.00’te Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılacak. Çankaya Belediyesi ‘4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü’ nedeniyle 5 gün semtlerde ücretsiz muayene ve aşılama yapacak.

 


 

X