Ege Haberleri

  Somalı madenciler isyan etti

  Şevket YILMAZ / SOMA, (DHA)
  03.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MANİSA Soma’da özel bir maden ocağında çalışan 150’ye yakın madenci, güvenlik önlemleri alınmadan çalıştırıldıklarını, üç aydır maaşlarının ödenmediğini, bazı arkadaşlarının da gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldığını öne sürdü, eylem yaptı.

  Arkadaşları adına konuşan Yüksel Onbaşı, “Biz bu işyerinde canımızı dişimize takarak çalışıyoruz. Bu madende bin 300’e yakın işçi çalışıyordu. İşveren bu rakamı 800’e indirdi. Her gün bu sayı aşağılara iniyor. Öyle zor şartlar altında çalışıyoruz ki anlatmakla bitmez. Can güvenliğimiz yok. Bakanlığa sesleniyoruz; bu işyerinde, yer altında bizlerin bir göçük veya yangın esnasında kaçacağımız veya saklanacağımız kaçamak ayaklar yok. Bir göçük veya yangın olsa hepimiz hayatımızı kaybederiz” dedi.

  Maaşlarını üç aydır alamadıklarını, borçlarının biriktiğini belirten Onbaşı, sözlerine şöyle devam etti: “Alacaklılar kapımıza dayandı. Evimize ekmek götüremiyoruz. Bize verdikleri maaş bordosu bile resmi değil. Ben ve arkadaşlarım Balıkesir’in köylerinden geldik. Gece işe girecektik. Ne var ki işveren karşımıza geçti ve ‘Sizlerin işine son verdik’ dedi. Geceyi ağaç diplerinde geçirdik. Bu mu adalet, bu mu insan hakları? Bize yapılanlar insan dışı muameledir. İşten çıkarılmamıza rağmen tazminatlarımızı da vermiyorlar.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı