Gündem Haberleri

  Somalı küçük Betül pilot olma yolunda en önemli adımı attı

  Zeynep GÜRCANLI
  13.07.2015 - 10:33 | Son Güncelleme:

  Soma faciasının ilk yıldönümünde, babası şehit madenci Ali Yüksel'in mezarına bıraktığı bir mektup, küçük Betül'ü bir anda Türkiye gündemine taşımıştı. "Pilot olmak istiyorum" demişti artık konuşamadığı babasına Betül Yüksel mektubunda.

  Somalı küçük Betül pilot olma yolunda en önemli adımı attıTürk Hava Kurumu Başkanı Vacit Öktem, bizzat Soma'ya giderek, Soma Kaymakamı Bahattin Atçı'nın da hazır bulunduğu küçük bir törenle, Betül'ü pilotluğa taşıyacak protokole imza attı. İmza törenine, ikiz kardeşi Furkan'la birlikte, THK tarafından kendilerine özel diktirilen ve üzerlerinde isimleri yazılı pilot kıyafetleri ile katılan Betül, bu kez de "neden pilot olmak istiyorsun" sorusuna verdiği tek cümlelik yanıtla, duygularını özetledi; ;

  "PİLOT OLMAK İSTİYORUM ÇÜNKÜ, BABAMIN GÖKLERDE OLDUĞUNA İNANIYORUM..."

  "Pilot olmak istiyorum" dedi küçük Betül ve devam etti; "Çünkü babamın göklerde olduğuna inanıyorum. Pilot olursam, ona daha yakın olacağımı düşünüyorum..."

  EĞİTİMİNİ TÜRK HAVA KURUMU ÜSTLENDİ

  Betül’ün bu isteğini hurriyet.com.tr aracılığıyla öğrenen Türk Hava Kurumu, bu hayale duyarsız kalmadı.

  Türk Hava Kurumu Başkanı Öktem'in imza attığı Protokol kapsamında Betül artık 18 yaşına geldiğinde THK tarafından pilotluk eğitimi alacak.

  "TÜRK HALKI YETİMLERİNE HER ZAMAN SAHİP ÇIKAR"

  Türk Hava Kurumu Genel Başkanı Vacit Öktem, Soma faciasında 301 işçinin hayatını kaybettiğini ve kendilerine onların yetimlerinin kaldığını belirterek, "Türk halkı yetimlerine her zaman sahip çıkar. Ama Betül bizim için daha farklı çünkü Betül pilot olmak istiyor ve bunu babasının mezarı üzerinde yazdığı mektubunda dile getirmişti. Biz bunu basından duyduktan sonra kendimize görev edindik. Çünkü bu pilot eğitimlerini verecek ender kuruluşlardan bir tanesi Türk Hava Kurumudur. Onun için Betül’ü şartlar olgunlaştığında pilot yapmak üzere Türk Hava Kurumu olarak taahhüt vermeyi uygun gördük" dedi.

  Somalı küçük Betül pilot olma yolunda en önemli adımı attı

  "BETÜL, TÜRK HAVA KURUMUNUN TANITIM YÜZÜ"

  Türk Hava Kurumu’nun kamuoyu nezdinde bir yanlış algısı olduğunu anlatan Öktem, şunları söyledi:

  "Türk Hava Kurumu dendiğinde akla hep deri toplayan kuruluş geliyor. Evet deri topluyoruz ama biz bu derilerin karşılığını yine halkımıza veriyoruz. Ülkemizin değişik yerlerinde bizim eğitim kamplarımız var. Bu eğitim kamplarımızda her yıl binlerce genci havacılığın her dalında yetiştiriyoruz. Paraşütçü, yelken kanatçı, model uçakçı, planörcü olan gençlerimiz bize geliyor kamplarımızda hiçbir ücret vermeksizin kalıp bu eğitimi alıp geri dönüyorlar. Bu sayede hiç değilse gençlerimizi kötü alışkanlarından kurtarıp havacılığa sevgi dolu bir hale getiriyoruz. Bizim bu uğraşımızın yanı sıra yine halkımız bizim şunu yaptığımızı bilmiyor. Pilot yetiştirdiğimizi, üniversitemizin olduğunu üniversitemizin havacılığın 5 ayrı dalda eğitim verdiğini bilmiyor. Hava ambulansının, helikopter hizmetlerinin bizim tarafımızdan verildiğini bilmiyor. Yani hastalarının acilen hastaneye gitmesinde bizim büyük katkımız olduğunu bilmiyor. Biz bunu halkımıza anlatmayı kendi halimizde düşünüyorduk ne yapabiliriz diye, aklımıza Betül geldi."
  Betül’ün Türk Hava Kurumunun tanıtım yüzü olacağını anlatan Öktem, sözlerini şöyle sürdürdü:

  Somalı küçük Betül pilot olma yolunda en önemli adımı attı

  "Betül’ün o masum, içten tamamıyla gönülden gelen pilot olma isteğini biz halkımıza yansıtmak istedik ve Betül’ü Türk Hava Kurumunun artık tanıtım yüzü olarak düşündük. Onun sevgisinin yüreğindeki sıcaklığını Türk Hava Kurumu adına halkımıza malolacağına eminiz. Halkımızın bize daha olumlu bakacağını tahmin ediyoruz ve bizde bunu bekliyoruz. Çünkü bir takım olumsuzluklar yaşadık ama şu an Türk Hava Kurumu yepyeni ülkenin dört bir yanında şube başkanları tarafından idare edilen şeffaf açık ve ilkeli havacılıktan başka hiçbir uğraşının içerisinde olmayan bir kuruluş. Halkımızın bizi anlamasını ve güvenmesini bekliyoruz bunda en büyük yardımcımız Betül olacak. Betül henüz 9 yaşında. Bu protokol, Betül’ün üniversite yaşına geldiğinde pilotluk için gereken koşulları taşıması durumunda kurumun bursunun devreye girmesine yönelik olacak."

  Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı da Betül’ün bu isteğine duyarsız kalmayan Türk Hava Kurumuna ve Betül’ün sesini duyuran basın mensuplarına teşekkür etti. Anne Ergül Yüksel de, kızının pilotluk hayalini gerçeğe dönüştürecek olan Türk Hava Kurumu’na teşekkür etti.

  Somalı küçük Betül pilot olma yolunda en önemli adımı attı

  O MEKTUP, KOCA BİR PROJE OLDU, ONLARCA ÇOCUĞU GÜLDÜRDÜ

  hurriyet.com.tr'nin kamuoyuna taşıdığıküçük Betül'ün "pilot olmak istiyorum" yazdığı mektup, "Soma'nın hayalleri var" projesine dönüştü. Hürriyet'in başlattığı "Soma'nın hayalleri var" projesi, Somalı onlarca şehit madenci çocuğunun hayallerini gerçekleştirdi, gerçekleştirmeye de devam ediyor.

  Hürriyet okurlarının desteklediği proje kapsamında bugüne kadar 220 şehit madenci çocuğuna ulaşıldı, hayalleri soruldu. Çocuklardan çok büyük bölümünün hayalleri, Hürriyet okurlarının, şirket ve kurumların destekleriyle gerçekleştirildi.

  Etiketler: Ali Yüksel
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı