Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Somalı çocuklar İstanbul'da

  Hürriyet Haber
  23 Ocak 2015 - 17:41Son Güncelleme : 23 Ocak 2015 - 17:45

  301 madencinin yaşamını yitirdiği maden faciasının tanığı Somalı çocuklar İstanbul'a geliyor. 24 Ocak'ta İstanbul'u fotoğraflayacak çocuklar, 25 Ocak pazar günü de kendi çektikleri fotoğraflardan oluşan "Soma'da Çocuk Olmak" adlı fotoğraf sergisini ilk kez Kadıköy'de sergileyecekler.

  301 madencinin yaşamını yitirdiği maden faciasının tanığı olan Somalı çocuklar Kadıköy Belediyesi’nin konuğu olarak İstanbul’a geliyor.

  İki gün boyunca Kadıköy Belediyesi’nin misafiri olacak çocuklar, hem İstanbul’un fotoğraflarını çekecek hem de maden faciası sonrası çektikleri fotoğrafların serginin açılışına katılacak.

  23 Ocak’ta Soma’dan yola çıkacak çocuklar, 24 Ocak Cumartesi günü İstanbul’da fotoğraf turuna çıkacak. Ayasofya ve Yerebatan sarnıcını gezecek olan çocuklar 25 Ocak Pazar günü de Kadıköy Belediyesi Tasarım Atölyesi’ni (TAK) ziyaret ederek Kadıköy'de 3D fotoğraf gösterisi izleyecek. TAK’da gerçekleşecek Kapla Maket Atölyesi çalışmalarına katılacak çocukların ikinci durağı Soma’da çektikleri fotoğrafların sergileneceği Caddebostan Kültür Merkezi olacak.

  "Soma'da Çocuk Olmak" fotoğraf projesinin hikayesi

  “Fotoğrafla çocuk olmak” adlı bir grup gönüllü fotoğrafçı, maden faciası sonrası Soma’ya gitti. 14-17 yaş arası okul çağı çocuklara destek olmak, yaşadıkları travmayı hafifletecek bir alışkanlık, hobi ve uğraş kazandırmak amacıyla fotoğraf makinesi hediye eden grup çocuklara 5 hafta süren fotoğrafçılık eğitimi verdi. Ortaya çıkan kareler herkes tarafından görülmeye değerdi. İşte bu fotoğrafların ilk sergisi Somalı çocukların katılımıyla 25 Ocak Pazar günü Kadıköy Belediyesi’ne ait Caddebostan Kültür Merkezi’nde yapılacak.
  Kadıköy Belediyesi, Terraco Yapı Malzemeleri A.Ş ve birçok eğitim gönüllüsünün desteklediği "Soma'da Çocuk Olmak" sergisi 25 Ocak- 08 Şubat tarihleri arasında CKM'de görülebilecek.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı