Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Soma'dan gelen gençler de kampta

11 Ağustos’ta başlayan ve 87 ülkeden 200’ü aşkın genç basketbolcu ile 100’ü aşkın antrenörü bir haftalık basketbol kampı için bir araya getiren Camp PASS IT ON’un konukları arasında Soma 12 Dev Adam Basketbol Okulu (12 DABO) da var.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Darüşşafaka Cemiyeti Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda gerçekleşen kamptaki genç oyuncular basketbol antrenmanlarına devam ederken ve bir yandan farklı kültürlerle tanışma fırsatı yakalarken, Soma 12 DABO Antrenörü Mustafa Can Bircan ile sohbet etme fırsatı bulduk. Mustafa antrenörün ifadeleriyle, Camp PASS IT ON “Soma’dan gelen çocuklar için bulunmaz bir nimet.” Öğrencileri arasında İstanbul’u ilk defa görenler ve ilk defa böyle bir kampa gelenler olduğunu belirten Mustafa Can Bircan, kamptaki çocukların değişik ülkelerden gelen diğer çocuklarla olan diyaloglarının, dillerini ve ufuklarını geliştirdiği görüşünde.

'BECERİLERİ GELİŞECEK'
Mustafa Can Bircan’a göre gençlerin kamptaki en önemli edinimleri kendilerine duydukları güveni ve sosyal becerilerini geliştirmek olacak. Fakat kamptan faydalanacak olanlar yalnızca oyuncular değil. Bircan, daha önceki kamp deneyimlerinden bilgi, beceri ve görgü edinmiş olmasına rağmen öğrenmenin sınırı olmadığını dile getiriyor.

“Tabii ki bilgiye ulaşmanın sonu yok. Değişik ülkelerden gelen antrenörlerin bilgilerinden istifade ediyoruz. Her seferinde yeni şeyler öğreniyoruz.”

Soma’daki basketbol eğitimi faaliyetlerini 12 DABO’nun önemli desteğiyle 2004 yılından bu yana sürdürdüklerini ifade eden Bircan, çocuklara basketbolu sevdirme misyonunu edindiklerini söylüyor.

“Soma’daki faaliyetlerimiz, 12 Dev Adam Basketbol Okulları çatısı altında 2004 yılından beri sürdürüyoruz. Kışın hafta sonları, çalışma saatlerimizi dershane saatlerine göre ayarlıyoruz. Yazın da hafta içi istediğimiz saatlerde salondan yararlanıyoruz. Çocukları basketbolla tanıştırıyoruz, onlara basketbolu sevdiriyoruz. Soma’da 12 DABO’nun tartışılmaz desteğiyle altyapı çalışmalarına oldukça önem veriyoruz.”

Mustafa Can Bircan, geçtiğimiz Mayıs ayında yaşanan maden faciasının yaralarının sarılmasında da basketbolun önemli rolü olduğunu düşünüyor. Gençlik Spor İl ve İlçe Müdürlükleri de bu konuya eğilerek yaz boyunca çocuklara ücretsiz kurslar verdiğinde, 12 DABO Antrenörü Bircan da basketbol eğitimi konusunda elinden gelen yardımı esirgememiş.

“Deşarj olmak ve zihni dağıtmak açısından sportif faaliyetlerin önemi tartışılmaz. Basketbolun da burada payı çok büyük, bu da yadsınamaz. Ama bunu sadece basketbolla sınırlandırmamak lazım. Tüm sportif faaliyetleri değerlendirmek gerekiyor bu konuda.”

'TEMEL EĞİTİM VERİYORUZ'
Soma 12 DABO, çocukları basketbol ile tanıştırmak, onlara basketbolu sevdirmek ve temel eğitimlerini vermek konusunda üstüne düşeni fazlasıyla yerine getiriyor belki. Ama ne yazık ki, yaşı biraz ilerlediğinde daha ciddi bir basketbol kariyeri hedefleyen genç oyunculara pek bir fırsat sunmuyor Soma. Mustafa Can Bircan, geçtiğimiz bir iki yılda yerel bir kulüpte basketbol şubesi kurarak öğrencileriyle birlikte amatör ligde mücadele etmiş olsa da, kulüplerin Soma’da genellikle basketbola yatırım yapmadığını belirtiyor. “12 DABO olmasa Soma’da basketbol adına neredeyse hiçbir şey olmayacak” diyen Bircan, profesyonel bir kariyer planı yapan gençlerin şehir değiştirerek başka bir kulübün altyapısına girmeleri gerektiğini düşünüyor.

Böyle düşünen tek kişi Mustafa Can Bircan değil. Muhammed Melik Bircan, antrenör Bircan’ın oğlu ve Soma 12 DABO öğrencisi. 16 yaşındaki Melik, daha profesyonel oynayabilmek için İstanbul’a gelmeyi düşünüyor. Soma’da küçük yaştakilere göre basketbol faaliyetleri var, ama benim yaşımdakilere pek faaliyet yok.”

Camp PASS IT ON, Melik’e göre şu ana kadar katıldığı en kapsamlı basketbol kampı. “Kamp yeni başlamış olmasına rağmen basketbolumuzu şimdiden geliştirdik. Geliştirmeye de devam ediyoruz. Diğer ülkelerden gelen oyuncularla oynama fırsatı bularak kendimizi ölçebiliyoruz. Bizim için bu çok güzel bir fırsat.”

Ağustos ayının başında Genç Erkek Milli Takımımız ile Avrupa şampiyonluğuna ulaşan Berk Uğurlu için, “Aynı pozisyonda oynuyoruz. Onu kendime örnek alıyorum,” diyen Melik Bircan'ın hayalindeki kulüp ise şu sıralar yanı başında.Bunları da Beğenebilirsiniz