Ege Haberleri

EGE

  Soma'da psikolojik dolandırma

  Banu ŞEN / HÜRRİYET
  07.07.2015 - 01:08 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE Psikologlar Derneği’nin Ankara’daki genel merkezine geçen hafta gelen telefon vicdanları sızlatan bir dolandırıcılığı ortaya çıkardı.

  Telefondaki ses, Soma’da 301 madencinin hayatını kaybetmesinin ardından bölgede psikososyal destek çalışmalarına başlayan derneğin üyesi bir hocanın adı verilerek, yardım adı altında binlerce liralık giysi ve bayramlık aldırıldığını anlatıyordu. Bunun üzerine yapılan araştırma, henüz kimliği belirlenemeyen bir kişinin aynı yöntemle, belirlenebilen miktarı 12 bin lira olan dolandırıcılığını ortaya çıkardı. Derneğin adını ve üye hocasının adını kullanan kişi ya da kişiler benzer yöntemle İzmir ve Ankara’da sahte imza kullanarak mağazalardan binlerce liralık giysi aldırtmış, bağış toplamıştı.

  DERNEK AÇIKLAMASI

  Türkiye Psikologlar Derneği Yönetim Kurulu yasal girişimde bulunurken, şu açıklamayı yaptı: “Derneğimiz maden faciası sonrası Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği ile bölgede psikososyal destek çalışmalarına başlamış ve daha sonra bu çalışmalar Borusan A.Ş, Allianz Sigorta ve SAP’nin maddi destekleri ile SomaDa (Soma Dayanışma Ağı) Projesine dönüştürülmüştür. Projeye ilişkin aktif faaliyetler sahada uygulanmaya devam etmektedir. Türk Psikologlar Derneği adına, SomaDA Projesi’nin kapsamı dışında hiçbir kişi ya da kurumdan maddi bağış alınmamış ve toplanması için kampanya düzenlenmemiştir.

  BAĞIŞ KAMPANYASI YOK

  Ancak, isim bilgilerine ulaşmadığımız kişi ya da kişilerin, derneğimizin ve Merkez Travma Birimi üyesi bir hocamızın ismini kullanarak, yüklü miktarda bağış topladığı ile ilgili bir bilgi tarafımıza iletilmiştir. Araştırmalar ivedilikle başlatılmıştır. Türk Psikologlar Derneği olarak, ne üyelerimiz, ne sahadaki profesyonel görevlilerimiz, ne de Soma- DA Projesi kapsamında görev alan hiçbir hocamız bu şekilde bir bağış kampanyası düzenlememiştir, düzenlenmesi konusunda aracılık etmemiştir ve derneğin adı kullanılarak yürütülen bir kampanyadan haberdar değildir. Her türlü hukuksal mücadeleyi vereceğimizi iletmek isteriz.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı