Ege Haberleri

EGE

  Soma'da faciadan dönüldü

  Şevket YILMAZ/SOMA (Manisa), (DHA)
  26.04.2016 - 10:30 | Son Güncelleme:

  SOMA'da Demir Export Madencilik Şirketi'nin ocağında kompresör arızası meydana geldi. Yeterli oksijen verilemeyince ocak tahliye edildi ve 5 işçi hastaneye kaldırıldı.

  Sabah saatlerinde mekanize üretim yapılan Demir Export'a ait maden ocağında kompresör arızası ortaya çıkınca işçiler acil tahliye edildi. Oksijen eksikliğine bağlı olarak 5 işçi Soma Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı, 3'ü ayakta tedavi gördü, 2'sine oksijen verilerek tedavi uygulandı.
  Eynez bölgesinde geçen yıl üretime başlayan Demir Export şirketine ait ocaktan yaklaşık 50 işçinin çıkarıldığı, ilk belirlemelere göre içeride kimsenin bulunmadığı belirtildi.


  KAYMAKAM, OLAY YERİNE GİTTİ

  Manisa'nın Soma İlçesi Enyez Mevkii'nde kompresör arızası nedeniyle yaşanan olayla ilgili Kaymakam Ahmet Altıntaş, açıklama yaptı. İşçilerin hayati tehlikesi olmadığı yönünde bilgi aldıklarını dile getiren Altıntaş, "Bizzat yerinde inceleyip ona göre hareket edeceğiz. 6 işçi olduğu söylendi. Kısmi gaz zehirlenmesi gibi ama hayati tehlikeleri yok" diye konuştu.


  VALİ: VARSA BİR SORUMLULUK GEREĞİNİ YAPACAĞIZ
  Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ise konuşla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:
  "Bir şirkete ait ocakta bir pervaneyi çalıştıran motorda kısa süreli arıza oluyor. Yedek pervanesi de varmış. Ama o da bilgisayardaki bir başka arızadan dolayı devreye giremiyor. Bana ifade edilene göre bu sebepten 10 dakika boyunca içeriye hava basılamıyor. Bu nedenle de 6 işçimiz havasızlıkla birlikte karbonmonoksit gazından etkileniyor. Hemen o bölüm boşaltılıyor ve 6 işçimiz tedavi altına alınıyor. Ardından sistem devreye alınıyor. Çok şükür bir olumsuz sonuç yaşamadık. Ama doğrusu bunun da olmaması gerekiyordu. Oradaki sistemlerin tamamının yedekli olması gerekiyor. Nitekim de aldığımız bilgilere göre sistemler yedekli. Ancak yedeğinin devreye girmemesi bizim için bir soru işareti. Şu anda arkadaşlarımız ocaktalar ve gerekli incelemeyi yapıyorlar. Varsa bir sorumluluk gereğini yapacağız. Ama şükür kimsenin burnu kanamadan arızanın atlatılmış olmasından mutluyuz. Böyle olayların tekrarlanmaması için gereken neyse yapacağız."

  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı