İZMİR HABERLERİ

Soma'da 2 bin 850 madenci işten çıkarıldı

AA / Soner ÖVÜMLÜ
01.12.2014 - 15:12Son Güncelleme :

- Türkiye Maden-İş Genel Başkanı Akçul: - "Dün akşam itibariyle Eynez ocağından 2 bin 250, Atabacası’ndan da 600 işçi olmak üzere toplam 2 bin 850 maden emekçisini işten çıkardı" - "Soma Kömürleri'nin işlettiği ocakların asıl sahibi konumundaki TKİ, üç ocaktan işletmeye elverişli gördüklerini, iş güvenliğini tam ve eksiksiz olarak sağladıktan sonra kendisi işletmeye açmalı, işten çıkartılan işçileri bu ocaklarda istihdam etmelidir" - "Maden faciasının ardından sosyal bir facia yaşanan Soma Kömürleri’nde, yasal ve sosyal yükümlülükleri çerçevesinde sorumlu kuruluş ve bakanlıkları harekete geçirmeye çağırıyoruz"

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Soner ÖVÜMLÜ

MANİSA (AA)- Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Türkiye Maden-İş) Genel Başkanı Nurettin Akçul, işletme hakkı Soma Kömürleri AŞ'ye ait olan ve 301 maden işçisinin ölümüyle sonuçlanan facianın yaşandığı Eynez ocağı ile aynı şirket tarafından işletilen Atabacası ocağından toplam 2 bin 850 madencinin işten çıkarıldıklarını bildirdi.

Akçul, yaptığı yazılı açıklamada, işletme hakkı Soma Kömürleri'ne ait olan ve 13 Mayıs 2014'te 301 maden çalışanının yaşamını yitirdiği facianın yaşandığı Eynez ocağı ile aynı şirket tarafından işletilen Atabacası ocağında toplu işten çıkarma yapıldığını belirtti.

Örgütlü bulundukları işletmede yapılan işten çıkarmaların maden faciasının ardından sosyal bir facia niteliği taşıdığını ifade eden Akçul, şunları kaydetti:

"Sendikamızın örgütlü olduğu Soma Kömürleri AŞ’de işveren, dün akşam itibariyle Eynez ocağından 2 bin 250, Atabacası’ndan da 600 işçi olmak üzere toplam 2 bin 850 maden emekçisini işten çıkardı. Bu toplu işçi kıyımı, maden faciasının ardından Soma’da adeta bir sosyal facia oldu.'

-"Ocakları TKİ işletsin" önerisi

Akçul, hem işçilerin mağduriyetini giderilmesi hem de yaşanan sosyal facianın önüne geçmek için hükümetin bazı acil tedbirleri hayata geçirmesi gerektiğini dile getirerek, şu önerilerde bulundu:

"Soma Kömürleri’nin işlettiği ocakların asıl sahibi konumundaki Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) üç ocaktan işletmeye elverişli gördüklerini, iş güvenliğini tam ve eksiksiz olarak sağladıktan sonra kendisi işletmeye açmalı, işten çıkartılan işçileri bu ocaklarda istihdam etmelidir. Zaten TKİ asıl işveren olarak bu ocaklar ve ocaklarda çalışan işçilerden sorumludur. Bu sorumluluğun gereğini yerine getirmelidir."

İşletme hakkı alt işveren olarak Soma Kömürleri A.Ş'ye devredilen ocakların işletilemez durumda olması halinde ise tüm işçilerin TKİ'nin bizzat işlettiği kamu maden ocakları öncelikli olmak üzere istihdam edilmesi gerektiğini savunan Akçul, işten çıkarılan madencilerin ihbar ve kıdem tazminatlarının acilen ödenmesini ve işçilerin borçlarının ertelenmesini de talep etti.

Akçul, sendika olarak işten çıkarılan tüm madencilerin hak ve hukukunu korumakta kararlı olduklarını belirterek, "Maden faciasının ardından sosyal bir facia yaşanan Soma Kömürleri’nde yasal ve sosyal yükümlülükleri çerçevesinde sorumlu kuruluş ve bakanlıkları harekete geçirmeye çağırıyoruz" ifadesini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Soma'da 2 bin 850 madenci işten çıkarıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:12
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  15:46
 • Akşam
  18:03
 • Yatsı
  19:33
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı