MANİSA HABERLERİ

Soma İlçe Tarım Müdürlüğü’nden Kurban Uyarısı

IHA
18.09.2015 - 17:29Son Güncelleme :

SOMA İLÇE TARIM'DAN KURBAN BAYRAMI UYARISI

IHA

Soma İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü Kurbanlık hayvan alırken dikkat edilecek hususlar hakkında bilgilendirme yaptı.
Soma İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürü İsmail Kaya tarafından yapılan açıklamada kurbanlık hayvan alırken hayvanların sağlıklı ve besili olmasının yanında veteriner sağlık raporunun bulunması, aşı kaydının olması, hayvanların kulaklarının küpeli olması, büyükbaş hayvanların yanlarında pasaportlarının bulunması, küçükbaş hayvanların yanında nakil belgelerinin bulunması gebe olmaması, kurbanlık hayvanların erkek olmasının tercih edilmesi, sığırların iki yaşını doldurmuş olması gerektiği hatırlatıldı.
Kaya açıklamasının devamında şunlara yer verdi:
"Vatandaşlarımızın kurbanlarını şehir ve kasabalarda mezbaha ve kombinalar ile kurban komisyonlarının belirlediği kurban kesim yerlerinde, köyler ile önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde kendi bahçesinde usülüne uygun olarak kesilecek ve çevreye zarar verilmeyecektir. Cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurban kesilmeyecektir. Kurban kesildikten sonra halk ve sağlığı açısından kan, atıklar ve iç organlar sokak ve caddelere bırakılmayacak, kedi ve köpeklere verilmeyecek ve bu hayvanların çıkaramayacağı şekilde çukura gömülerek imha edilecektir. Kurban kesilen sığır cinsi hayvanların kulak küpe ve pasaportları ile kurban kesilen küçükbaş hayvanların küpeleri üreticiler, satıcılar, kasaplar, kasap yardımcıları, Veterinerler, muhtarlar, belediye zabıta görevlileri, velaketle kurban kesim organizasyonu yapanlar, din görevlileri ve diğer görevliler vasıtasıyla ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlüklerine 02 ekim 2015 cuma günü mesai bitimine kadar teslim edilecektir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Soma İlçe Tarım Müdürlüğü’nden Kurban Uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Eylül 2015 tarihinde saat 17 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Soma İlçe Tarım Müdürlüğü’nden Kurban Uyarısı haberi güncellenecektir.

  MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:39
  • Guneş
   07:16
  • Öğle
   13:06
  • İkindi
   16:10
  • Akşam
   18:35
  • Yatsı
   20:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı