Gündem Haberleri

Soma faciasının nedeni trafo değilmiş

Soma faciasının nedeni trafo değilmiş

Manisa Soma'daki maden faciasıyla ilgili yangın nedeninin trafo patlaması sonucu meydana geldiği iddia edilmişti. Soma Kömür İşletmeleri’nin Genel Müdürü Ramazan Doğru bu iddiayı yalanladı. Oysa AFAD resmi internet sitesinden facianın nedenini 'trafo patlaması' olarak gösteriyor.

Ramazan Doğru basın toplantısında "Trafoyla alakası yok" diyerek şunları söyledi:

"Kaza 140 kodunda dördüncü bantta meydana geldi. Burada tespit edilmesi mümkün olmayan kızışma meydana geldi. Hızlı havanın etkisiyle tutuşan kömür korlar halinde ani bir yangın meydana getirdi.

Trafoyla alakası yok. Trafomuz sağlam. Zaten trafoyla kazanın meydana geldiği yer arasında 400 metre var."

AFAD 'TRAFO PATLAMASI' DİYOR

Oysa Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) dün saat 18.00 itibariyle yapılan açıklamada ise faciaya neden olarak 'trafo patlaması' gösteriliyor.

AFAD'ın internet sitesinde yapılan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:
''13 Mayıs 2014 Salı günü saat 15.10’da Manisa Soma’da bulunan bir maden ocağında meydana gelen trafo patlaması ve yangın sonrası işçilerin mahsur kaldığı bilgisi alınmış ve olaya müdahale edilmişti. Çalışmaların daha hızlı ilerleyebilmesi için arama kurtarma personeli sayısı 596'ya; psikososyal destek personeli ve tıbbi personelin toplam sayısı 599'dan 693'e çıkarıldı.''


Etiketler:
 • Onur Cetın

  Onur CetınBu olay basit bir patlama değil, çok ayrıntılı bir şekilde planlamış bir saldırı, önemli politik kararların arifesinde hükümeti en zayıf yerinden vurmak için planlamış olduğu ortaya çıkarsa şaşırmayın.

 • *****yapılacak-çok iş var*****

  *****yapılacak-çok iş var*****SEBEP, İş yerinde yetersiz can güvenliği ,ve acı sonuçları,gelişmiş ülkeler düzeyinde çalışma önlemleri alınmadığı için kazalar bir faciaya dönüşüyor.önce iş yerinde CAN güvenliği

 • p t

  p tTabi ki bu tür durumlarda devlet olayı örtpas etmeye kendi tedbirsizliğini kapatmaya örtmeye çalışacaktır.Yoksa istifa etmeleri gerekir.Bu kadar insanını göm sonra makamının yağını kaymağını yemeye devam et..

 • HANİFE SEMA AYY

  HANİFE SEMA AYYson soru kalkıp gitmelerine sebep oldu. "su ve kum basarak kaç kişiyi gömeceksiniz". düşüncesi bile korkunç.

 • Ali balabanli

  Ali balabanliDunya bilimine nur topu gibi yeni problem katkimiz oldu: Soma daki maden faciasinin sebebi ne?

 • hös lem

  hös lemFacianın nedenini bulmak için mühendis olmaya gerek yok.Nedeni ortada ancak sonucu değiştirmeye yetmiyor.Utanmadan basın toplantısı yapıyorlar. Tek neden "ihmalkarlık"

 • DUYGU ŞAHİN

  DUYGU ŞAHİNÖyle ölüler vardır ki,ben onların öldüklerini düşündükçe,vakit olur,yaşadığımdan utanırım.sizde utanırmısınız

 • tolkan tolkan

  tolkan tolkanadamlar ezberlemiş,kimden öğrenmişlerse.. Seçimlerde de kediler trafoya zarar vermişlerdi. hay bu trafoyu icat edenin...Benim caaanım yöneticilerimi zor durumda bırakıyorlar

 • feyzi aydin

  feyzi aydinbu kediler yerin altina kadar inmis, insan hayatini resmen tehdit ediyorlarrrrr...... korkunc bir durummmmm.....

 • mürsel isaoğlu

  mürsel isaoğluBu büyük hengamede "kesin şudur ya da budur" demek doğru hedeften uzaklaşmaya neden olur ! Diğer kardeşlerimizin çıkarılmasından sonra her şey ortaya çıkacaktır..

 • Fatma Şükran Örnek

  Fatma Şükran Örneköyle ölümler ki yaşamaya utandığımız...

 • uğur akdemir

  uğur akdemirkaza olduğuna inanmıyorum.nedense butür toplumu yaralayıcı büyük olaylar hep devlet büyüklerinin ülke dışına çıkacağı zamanlara denk geliyor.cumhurbaşkanımız çine (füze alımı ihalesi bekliyor) başbakan Avrupalı Türklerle buluşmaya giderken olay meydana geliyor.garip değil mi????

 • Mehmet Şahin

  Mehmet ŞahinMüettiş raporunun nasıl çıkacağı belli oldu desenize. Aynen 2 ay önce yapılan denetlemede herşeyin tamam çıkması gibi. Körler sağırlar birbirini ağırlar. Olan ölen gariplerime oldu herzamanki gibi.

 • yalçın çetin

  yalçın çetindün bir tv kanalında bir somalı bir madenci kardeşimiz şunu dedi: o madende yanan bölüm vardı daha önceki şirket orayı kapatmıştı fakat bu şirket tekrar açtı. içten içe yanan bir bölüm müş. nedeni bu olabilir. iyi araştırılmalı.

 • türker taş

  türker taşÖzür kabahatten büyük...Burası Türkiye..Ölen öldüğüyle kalır.

 • ayşe yaka

  ayşe yakalaf çokta, hele bahanelere sığınmakla tüm kötü kokular değişime uğratılarak aynen deprem zedelere benzemez inşallah neticeler !ama görülen köy kulavuz istemez be dünya dostlarım..

 • birc ef

  birc efdaha çalışmalar tam olarak bitmemişken, sözde ilgililerin kendilerini şimdiden temize çıkarma çalışmaları başlamış..

 • Murat Güray

  Murat GürayTrafo patlsması olsa durum dahada kötü olurdu...

 • mahir otar

  mahir otarEvet, ben taaa baslangicta bu trafo patlamasi degil dedim! Patlasa da bu büyüklükte bir yangina ve faciaya sebep olmaz! Teknik Adam olarak söylüyorum!

 • erhan tosun

  erhan tosunbu işletmeyi teftiş eden ve sıkıntı görmeyen devlet personelleride istifa etmeli..

 
HaberlerGalatasarayFenerbahçeTürkiyeABDburçniobeAlmanya