Soma faciasının olduğu gün madende dinamit atıldı iddiası

AA
19.10.2015 - 13:34 | Son Güncelleme:

Soma'daki maden faciasına ilişkin yürüyen mahkemede mağdur sıfatıyla yer alan işçi Ramazan Demir çapıcı bir iddiada bulundu. Demir, facianın yaşandığı 13 Mayıs 2014 tarihinde madende şalterci olarak çalıştığını belirterek patlamadan hemen önce saat 14.20'de madende dinamit kullanıldığını belirtti. Demir, "Dumandan önce bir patlama sesi duymadım. Dinamit atımıyla duman arasındaki zamanı hatırlamıyorum ama dinamit atılan yerle dumanın geldiği yerin alakası yok" diye konuştu.

Soma'daki maden faciasına ilişkin 8'i tutuklu 46 sanığın yargılandığı davada, mağdur ve tanıkların dinlenmesine devam edildi. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın 23'üncü oturumunda mağdur sıfatıyla ifade veren Ramazan Demir, 2006 yılından bu yana madenlerde çalıştığını, 2012 yılından itibaren de Eynez oc14.ağında usta olarak üretimde görev aldığını anlattı.

TOPÇU DEFTERİ ORTAYA ÇIKTI

Soma davasında, tanık olarak dinlenen işçi fenalaştıSoma davasında, tanık olarak dinlenen işçi fenalaştı

Olay günü çalışan sayısının az olması nedeniyle geçici olarak U3 bölgesindeki 4. bantta "şalterci" olarak görevlendirildiğini anlatan Demir, saat 14.20 civarında dinamit atıldığını, bir süre sonra 4. bandın şalterine bastığını ancak çalışmadığını ifade etti. Bir süre sonra arkadaşlarının "duman geliyor" dediğini belirten Demir, "Orada şoka girmişim, ne yaptığımı bilmiyorum. Duman gelince kılçık bacaya gittim, benden önce çıkan arkadaşların sesini duyunca yardım istedim. Dumandan önce bir patlama sesi duymadım. Dinamit atımıyla duman arasındaki zamanı hatırlamıyorum ama dinamit atılan yerle dumanın geldiği yerin alakası yok" diye konuştu.

Soma davasında çarpıcı açıklamalarSoma davasında çarpıcı açıklamalar

'BENİM DE ÇOCUĞUM YETİM KALABİLİRDİ'

"Benim de iki çocuğum yetim kalabilirdi" diyen Demir, Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı'nın daha önce savcılık, iş müfettişleri ve meclis araştırma komisyonundaki ifadelerinde dinamit patlama saatine ilişkin çelişkili ifadelerde bulunduğunu hatırlatması üzerine, patlama saati konusunda çok emin olmadığını kaydetti.

’DİNAMİT PATLATIYORDUK, ISI ARTIYORDU’

'YEMEK YİYEMEDİĞİMİZ GÜNLER OLURDU'

Demir, yoğun çalıştıklarını vurgulayarak, "Oturacak zamanımız olmuyordu, yemek yemediğimiz günler de oldu" dedi. Sanık avukatlarından Yusuf Koçyiğit'in soru sorduğu sırada kendisini iyi hissetmediğini belirten Demir, dinlenme talebinde bulunarak bir süre oturdu. Bu sırada müşteki avukatları, faciadan kurtulan işçilerin burada o anı tekrar yaşadığına dikkati çekerek, sanık avukatlarının soru sorma şekillerine tepki gösterdi. İki tarafın avukatları arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Salondaki bir madenci yakını kucağına aldığı çocuğu göstererek, "28 günlükken yetim kaldı bu" dedi. Bir madenci ise sanık avukatlarına "Size aynı Ankara'daki gibi, bomba atılıp...Başka çare yok" diye bağırdı. İşçi salondan çıkartıldı. Demir, bir süre dinlendikten sonra ifadesine devam etti. Mahkeme Başkanı Ballı, duruşmaya öğle arası verdi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı