Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Soma Eynez Ocağı'nda facianın izleri siliniyor

  Banu ŞEN / SOMA
  11.09.2014 - 09:59 | Son Güncelleme:

  SOMA A.Ş., önceki gün eksikleri giderdiği için kısmen açılmasına karar verilen Işıklar Madeni’nden sonra diğer 2 madeni Ata Bacası ve facianın meydana geldiği Eynez’de de çalışmaları hızlandırdı. Facianın olduğu Eynez Ocağı’na inen işçiler, fotoğraflarını sosyal medyada paylaşırken Hürriyet madendeki çalışmaları görüntüledi.

  Yeraltı ve üstünde çalışmaların sürdüğü görülürken, saha içinde işçiler ve servis otobüsleri görüntülendi. Aylar sonra facia madenine inen işçiler arkadaşlarını kaybettikleri yeraltına inmenin çok zor olduğunu anlattı. 301 işçinin hayatını kaybettiği facianın ardından savcılık incelemelerinin tamamlanmasıyla ocak, 1.5 ay önce işletmeye teslim edilmişti.

  ÖLÜM MADENİNDE HUMMALI ÇALIŞMA

  Teslim işleminin ardından Soma A.Ş.’ye bağlı facianın meydana geldiği Eynez Ocağı’na giren 50 kişilik ekip, söküm ve temizlik işlerine başladı. İçeride kalan malzemeleri söküp çıkarmak için 3 vardiya halinde inen işçilerin ‘ağırlıkçı’ grup olarak görev yaptıkları, işletmenin içerideki milyonluk malzeme ve ekipmanları bu madencilere söktürttüğü belirtildi. Söküm işi yapan işçilerin yangının meydana geldiği pano dışında çalıştığı bilgisi edinilirken, yangın bölgesinin külle kapatıldığı belirtildi.

  Soma Kaymakamı Bahattin Atçı 301 işçinin hayatını kaybettiği Eynez Maden Ocağı’nda da eksikler giderildiği takdirde üretime geçilebileceğini söylemişti.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı