Ege Haberleri

EGE

  Soma’daki yeni hastane için soru önergesi

  Hürriyet Haber
  03.08.2014 - 00:22 | Son Güncelleme: 02.08.2014 - 16:37

  CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, müteahhit firmanın iflası nedeniyle yarım kaldığı belirtilen Soma Devlet Hastanesi'nin son durumuyla ilgili Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi verdi.

  Hastanede, Soma ve çevresinde madencilerin yaşadığı iş kazaları için kurulacağı söylenen tam teşekküllü yanık tedavi merkezi ve ortopedi servisinin de bulunması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor. Öz, verdiği soru önergesinde şöyle dedi:

  Facianın ardından 2 ay geçti

  “13 Nisan 2014 tarihinde Soma'daki bir madende yaşanan dinamit patlaması sonucunda bedeninde yanıklar oluşan madencimiz Dursun Ç.'nin tedavisi, Soma'da tam teşekküllü bir yanık tedavisi olmadığı için Kocaeli'nde gerçekleşmiştir. 15 Nisan tarihindeki soru önergemle, Soma'da yanık tedavi merkezinin acilen yapılması gerektiğini belirtmiş ve planlanan yeni hastane inşaatının ne zaman hizmete açılacağını, hastanede bir yanık tedavi merkezinin kurulup kurulmayacağını, yanık şikayetiyle başvuran hastalardan farklı illere sevk sayısını sormuştum. Ayrıca, mevcut ortopedi servisinin ise iş kazaları sonucundaki hastalıkları yeterince karşılayamadığı, uzuv yaralanma ve kopmalarına karşı diğer illere sıklıkla hasta sevki yaşandığı bilinmektedir. Soru önergemin üzerinden henüz bir ay geçmeden, Soma- Eynez'de yaşanan maden faciasının ardından yaşanan tıbbi müdahale süreci, Soma'da tam teşekküllü bir yanık tedavi merkezinin olmayışı sorununu ortaya koymuştur. Facianın üzerinden iki ayı aşkın süre geçmesine karşın, Soma'da özellikle madenlerde yaşanan yanık vakalarıyla ilgilenecek tam teşekküllü bir birim kurulmamış, inşaat halindeki yeni hastanenin müteahhit firmasının iflas ettiği iddiasıyla hastane binasının bitirilemediği açıklanmıştır.” ? Serkan ÖZDEMİR / SOMA, (DHA)

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı