« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Soluk soluğa Formula -1

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en hızlı pilotlarının bu yılki mücadelesi, soluk soluğa başladı. Geçen yılki şampiyon Jacques Willeneuve ve en büyük rakibi Michael Schumacher, şampiyonanın ilk ayağı olan Avustralya Grand Prix'inde hayal kırıklığına uğradılar. Mika Hakkinen ve David Couldhard'an oluşan McLaren-Mercedes ekibi, favorileri sollayıp birinciliği elde ettiler.

İnsan zekasının, teknolojinin ve süratin bir sentezi olan Formula-1 yarışlarının ilk ayağı Avustralya Grand Prix'si, ciddi bir teknik tartışmayla başladı. Çünkü Uluslararası Otomobil Federasyonu'nun (FIA) lastik genişliğini ve diğer boyutların etkileyen yeni kurallarıyla kanallı lastik kullanımını zorunlu kılması, ekipleri etkiledi.

Ama mühendisler, bu zorunlulukları aşmak için her türlü girişimde bulunuyorlar. Bu nedenle Uluslararası Otomobil Federasyonu denetçilerinin başı, Formula 1'de koşan ekiplerin dâhi mühendisleriyle hayli dertte. Geçen yıl Ferrari'nin ‘‘anti-patinaj’’ diye yutturmaya çalıştığı teknik yenilikten sonra, bu yıl da McLaren'in laboratuarlarından çıkan bir buluş, tartışmalara yol açtı.

8 Martta yapılan, sezonun ilk F1 yarışı Avusturalya Grand Prix'sini kazanan ve Mika Hakkinen-David Coulthard'dan oluşan McLaren-Mercedes ekibinin ‘‘MP4/13’’ aracındaki elektronik bir aksam, diferansiyeli optimize ediyor. Böylece, viraj çıkışında yol tutuşu iyileşiyor.

Uzmanlar, ‘‘Buna pilotaj desteği denebilir mi?’’ diye soruyorlar. Yanıtı şüpheli. Çünkü pilotun sistemi eliyle devreye sokması gerekiyor.

Yine de, uzmanlar, FIA'nın yeni kurallarını en iyi değerlendiren, bir başka deyişle ‘‘kalıbına en iyi uyduran’’ McLaren takımını alkışlıyorlar. Üç yıl tam anlamıyla nal toplayan ekip, geçen sezonun sonunda başlayan yükselişini sürdürüyor. Yılın ilk yarışını kazanan McLaren'in bu yıl başarılı olması için en azından ‘‘3 iyi neden’’ var:

Williams'tan transfer edilen yıldız tasarımcı Adrian Newey'nun eseri yeni şasi.

Geçen yıllarla ölçülemeyecek kadar iyi Mercedes motor.

Çok iddialı Bridgestone lastikler.

Bu arada, geçen yılın şampiyonu Williams-Mecachrome ekibi, yine iddialı. Jacques Villeneuve ve Heniz-Harald Frentzen'den oluşan ekibin patronu ‘‘Geçen yılki çifte şampiyonluğumuzu korumak için elimizden geleni yapacağız’’ diyor. Michael Schumacher ve Eddie Irvine'den oluşan Ferrari ekürisi ise bu sene iki birinciliği de almak iddiasında. Ferrari yetkilileri ‘‘Yeniden yapılanmamız tamamlandı. Bu yıl dünya şampiyonuyuz’’ diye konuşuyorlar.

Benneton da ‘‘Mecachrome V10’’ motoru ve iki ‘‘az tecrübeli’’ pilotu, Giancario Fisichella ve Alexander Wurtz'la üç büyüğün arasından kendine bir yer edinmeye çalışacak. Patronları David Richards ‘‘Kazanmak için her şeyimiz var. Kendimize güvenimiz de olsa...’’ diyor.

Eski Formula-1 şampiyonu Jackie Stewart'ın ekibinin Ford'un sağlayacağı motor desteğiyle sürpriz sonuçlar elde edebileceği söyleniyor. Pilotları Rubens Barrichello'nun geçen yıl yağmur altında Monaco'da kazandığı ikincilik, hâlâ konuşuluyor. TWR ekibi, pilotları Dimon Hill'i Jordan-Honda takımına kaptırdıysa da halen ekibi ön sıralara sürükleyebilecek kabileyette bir tasarımcıya, John Barnard'a sahip.

Yine karşı karşıyalar

McLaren'in yöneticileri, şampiyon Jacques Villeneuve'ü ‘‘islah etmek’’ konusundaki umutlarını artık iyice yitirdiler. ‘‘Formula-1 asil bir spordur. Böyle üç günlük sakalla, civciv sarısı kirpi gibi saçlarla burada kendini saydıramazsın’’ diyenlerin sesi, genç pilotun daha ikinci sezonunda elde ettiği çifte şampiyonlukla kesildi. Kanadalı şampiyon, kendini de sevdirmeyi bilince, herkes artık onu ‘‘olduğu gibi’’ kabullenmeye karar verdi.

Peki Schumacher değişti mi? Geçen sene Villeneuve'ü kasıtlı kaza yaparak yarış dışı bırakmaya çalıştığı için puanları silinen ve tam anlamıyla ‘‘rezil’’ olan Schumacher değişti mi? Milim oynamadı. Kısacık saçları, sinek kaydı tıraşı ve kendini beğenmiş havası veren ileriye çıkık çenesiyle geçen seneki ayıbını bu sene örtmeye kararlı. Ancak, rakipleri kışı huzur içinde geçirirken, iki kere şampiyon olan Alman, medyanın ve spor otoritelerinin ağır baskısı altında bunaldı.

Uzmanlar, ‘‘İki şampiyon, iki güçlü karakter. Bu sezon çok keyifli olacak’’ diye konuşuyorlar.Bunları da Beğenebilirsiniz