Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Soluğu sinemada alın

  Hürriyet Haber
  27.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 27.12.2000 - 00:01

  2000 yılını 2001 yılına bağlayan hafta dört yeni film var. Filmlerin dağılımı da oldukça ilginç. Bir bilim kurgu (Kırmızı Gezegen), bir fantastik (Zindan ve Ejderha), bir komedi (Zor Baba) ve bir drama (Balalayka)

  Batum’dan İstanbul’a zor bir yolculuk

  ‘‘Balalayka’’ bir yol filmi. Rus kadın yolcuları taşıyan ‘‘yaşlı bir otobüs’’ün Batum'dan İstanbul'a uzanan zor yolculuğunu anlatıyor film. Bu yaşlı otobüste üç de erkek yolcu var. Babalarının vasiyetini yerine getirmek için yıllar sonra bir araya gelmiş üç kardeş: Hayata babalarının gözlükleriyle bakan Necati Bey (Uğur Yücel), denizlerin macaraperest gemicisi Hasan (Cem Davran) ve yıllardır görmedikleri, Almanya'dan gelen küçük kardeş Mehmet (Ozan Güven). Bu birbirlerine benzemez karakterler yaşlı otobüste buluşurlar, yol boyu yeni sorunlar, arzular ve aşklar doğar.

  Balalayka çekim aşamasına başlanmak üzereyken yaşanan acı bir olayla geçtiğimiz yaz ülke gündemine yerleşmişti. 3 Temmuz'da filmin çekimleri için Trabzon'a ve oradan Batum'a gitmek için uçağa binen film ekibinden ünlü sanatçı Kemal Sunal, uçak yolculuğunda hayatını kaybetmişti.

  Bir süre projenin iptal edileceği konuşulduktan sonra, Balalayka'yı bitirmenin Kemal Sunal'ın anısını yad etmek için şart olduğunu düşünen ekip, Kemal Sunal'ın rolünü Uğur Yücel'e vererek çekimlere devam etti.

  Balalayka 10 haftalık çekim sonrasında tamamlandı ve 29 Aralık Cuma günü tüm Türkiye'de toplam 70 salonda gösterime giriyor.

  BALALAYKA

  Yönetmen: Ali Özgentürk

  Oynayanlar: Uğur Yücel, Cem Davran, Yekaterina Rednikova, Ercan Yazgan, Ozan Güven, Madezha Gorelova.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı