Gündem Haberleri

GÜNDEM

  SOLAS 74 kurallarına uyulmadı

  Fırat ALKAÇ/İSTANBUL
  21 Ağustos 2014 - 13:35Son Güncelleme : 21 Ağustos 2014 - 17:11

  Kumburgaz’da kaybolan 5 gençle ilgili İDO tarafından yapılan açıklama tartışmalara neden oldu.

  Gençlerin Marmara açıklarında görüldüğü iddiası üzerine İDO yetkilileri sahil güvenlik ekiplerine haber verildiğini açıkladı. SOLAS 74 kurallarına uyulmadı

  SOLAS 74 kurallarına uyulmadı O İŞLETMECİ TUTUKLANDI

  Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı yetkilileri ise İDO’nun gençlere yardım etmeyerek SOLAS 74 kurallarını çiğnediğini belirtti.

  Kumburgaz sahilinde geçen Pazar günü kiraladıkları deniz bisikletiyle denize açılan ve kaybolan 5 gençten günlerdir haber yok. İddiaya göre Avşa’dan Yenikapı’ya gelen İDO feribotunun yolcuları gençlerin kaybolduğu gün denizde onları çırpınırken görüp, durumu kaptana iletti. İDO kaptanı ise durumu Kıyı Emniyeti’ne haber verdi. İDO’dan yapılan açıklamada da “Kaptan, yolcuların yaptığı ihbarı esas alarak, derhal Kıyı Emniyeti’ni, bağlı sektör Marmara’yı 14. Kanal’dan aramış, bulundukları koordinatı ve ihbar edilen olayın mevkiini bildirmiştir, ihbarın alındığının teyidini yapmıştır” dendi.

  SOLAS 74 kurallarına uyulmadı SİZ OLSANIZ NE YAPARDINIZ


  SOLAS KURALLARINA UYULMAMIŞTIR

  Olayın ardından İDO’nun kaybolan çocuklara yardım etmemesi tartışılırken, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı yetkilileri farklı bir konuya dikkat çekti. Sahil Güvenlik Komutanlığı yetkilileri İDO yetkililerinin çocukları gördüğü an SOLAS 74 (Denizde Can Güvenliği Uluslararası Sözleşmesi 1974) kurallarına göre müdahale etmesi gerektiğini belirtti. Komutanlık yetkilileri şu açıklamayı yaptı: “SOLAS kurallarına göre İDO personeli çocukları gördüğü an müdahale etmek zorundadır. Çıkan haberlere göre, deniz üzerinde yardım bekleyen çocuklar görülmüş ve Sahil Güvenlik birimlerine haber verilmiş. İDO feribotları acil müdahale yapmaya müsaittir. Çocukları bırakıp gitmek yerine müdahale etmeliydi. Yapılan ihbarla ilgili araştırmalarımız da devam ediyor.”

  SOLAS 74 NEDİR?

  Uluslararası Denizcilik örgütü (IMO) tarafından hazırlanan bu sözleşme “1974 Denizde Can Güvenliği Uluslararası Sözleşmesi ya da kısaca “SOLAS 74” olarak bilinir. Deniz ticaret filosunu ilgilendiren bu sözleşme ile Taraf Devletler denizdeki gemilerin ve malların ve gemideki insanların canlarının güvenliğinin artırılması için yapılan bu Sözleşmeyi ve Eklerini uygulamakla yükümlüdürler. Denizde emniyetli seyir, eğitimli denizci ve çevre kirliliğinin önlenebilmesi için denizcilik kurallarının duyurulması ve uygulanabilmesi Uluslararası Denizcilik Teşkilatı (IMO) nun çalışmalarıyla gerçekleşmekte ve tüm uluslara yol göstermektedir.

  CEZAİ YAPTIRIMI VAR
  Hurriyet.com.tr’ye konuşan Denizcilik Federasyonu Başkanı Bülent Temur ise deniz otobüsünün insan kurtarmak için çok elverişli bir araç olmayabileceğini belirterek, “Bu hassas bir konu olay yerinde olmadan tüm detayları bilmeden bir hakim gibi karar vermek doğru olmaz” dedi. Denizciliğin temelinde yardıma ihtiyacı olan her insanı kurtarmanın zorunlu bir durum olduğunu ifade eden Temur, “ Bu tip kurtarma durumlarında kaptanın inisiyatifi çok önemlidir. Söz konusu kurtarma koşullarını çok iyi bilmek gerekir” diye konuştu. Solas 74 ile ilgili olarak da bilgi veren Temur, “ Solas kuralı denizde canlı kalabilme ve insanların kurtarılması kurallarını açıklar. Türkiye’de bunu kabul etmiştir. Uluslararası hukukta Solas’a uymamanın yaptırımları vardır” dedi. Temur Solas kuralının ihmal edilmesi dahilinde yerel mahkemelerde de cezai bir hükmünün olacağını belirtti.

  SOLAS 74 kurallarına uyulmadı ŞOK İDDİAYA İDO’DAN YANIT


  SOLAS 74 kurallarına uyulmadı DENİZİN ALTI DA ARANMAYA BAŞLADI  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı