Dünya Haberleri

  Solana: Vurmaya devam

  Hürriyet Haber
  26.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  NATO Genel Sekreteri Javier Solana ve Avrupa Kuvvetleri Komutanı (SACEUR) Amerikalı General Wesley Clark, NATO'nun, Yugoslavya'ya karşı hava harekatını sürdürmedeki kararlılığını teyit ettiler.

  Clark'la birlikte Brüksel'deki NATO Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyen Solana, saldırıların özel seçilmiş hedeflere yöneltildiğini, ilk verilere göre başarılı olunduğunu, bütün hava birimlerinin üslerine döndüğünü söyledi. Solana, Miloseviç'ten bir tepki gelmediğini, bu nedenle operasyonların süreceğini bildirdi. Kara harekatının bu aşamada düşünülmediğini belirten Solana, Rusya'nın tavrını değerlendirirken, görüş ayrılığının NATO'nun taktiğiyle ilgili olduğunu söyledi. Solana, Yunanistan'ın tavrıyla ilgili bir soru üzerine, bugünkü Konsey toplantısında Atina'nın uyarıldığını ima etti ve ‘‘Aramızdaki dayanışma korunmaktadır’’ dedi.

  General Clark da, İttifak'ın ilk defa bu tür bir askeri operasyona giriştiğini, kendi halkına saldıran Yugoslav asker ve polis güçlerinin hedef alındığını, caydırıcılık amacıyla imha saldırılarının sistemli ve gelişen bir şekilde devam edeceğini söyledi.

  Hedeflerin ve askeri altyapı tesislerinin imhasının zaman alabileceğini ifade eden Clark, Yugoslavların çok yoğun bir mukabelede bulunmadıklarını, en az 3 uçaklarının düşürüldüğünü, bunların ikisinin MİG 29 olduğunu belirtti.

  General Clark, NATO'nun, Bosna'da 40 bin, Makedonya'da 10 binden fazla askeri olduğuna dikkat çekti ve Sırpların komşu ülkelere saldırmaları halinde kara birliklerinin devreye girebileceği mesajını verdi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı