Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Solana ve İhsanoğlu karikatür krizini görüşüyor

  CİDDE (A.A)
  13 Şubat 2006 - 13:13Son Güncelleme : 13 Şubat 2006 - 13:13

  AB Ortak Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana, karikatürlerin İslam dünyasında yol açtığı rahatsızlığı gidermek için çıktığı Ortadoğu gezisinin ilk durağı Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile bir araya geldi.

  İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, AB'nin Avrupa Parlamentosu'nda kabul edeceği bir yasayla, “İslam korkusuyla mücadele edeceğini umduğunu” belirtti. New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'nin ikiz gökdelenlerini yerle bir eden ve ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un bir kanadını yıkan 11 Eylül 2001'deki terörist saldırılara atıfta bulunan İhsanoğlu, “İslam dünyasında, insanların bunu (karikatürlerin yayımlanmasını) kendilerine yönelik yeni bir 11 Eylül saldırısı olarak hissetmeye başlaması üzüntü verici” dedi.

  Solana da, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, karikatür krizi hakkında, “bir daha böyle bir şeyin olmaması için ellerinden gelenin azamisini yapacaklarını” söyledi.

  AB Yüksek Temsilcisi, “Bunun tekrarlanmaması için elimizden gelenin azamisini yapacağımızdan emin olun, çünkü birbirimize ihtiyacımız var” dedi.

  “Dün olduğu gibi bugün ve yarın için de AB'den Müslümanlara büyük saygı göstermesini istediklerini” kaydeden Solana, “Asla, hiçbir durumda duygularını incitmek istemedik. Bizim niyetimiz bu değil, hiç olmadı ve olmayacak” diye konuştu. Başkent Riyad'da Suudi Kralı Abdullah ile görüşecek olan Solana, daha sonra Mısır, Ürdün, Filistin ve İsrail'de temaslarda bulunacak. Suudi Arabistan, karikatür krizi nedeniyle geçen ay Danimarka'daki büyükelçisini geri çağırmış, ülkede Danimarka mallarını boykot başlamıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı