« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sol koluyla dünya şampiyonu oldu

Sağ kolunu hiç kullanamayan İzmir Büyükşehir Belediyesi sporcusu İpek Özgün Deper, sol koluyla Dünya Bilek Güreşi Şampiyonu oldu.

A.A
SON GÜNCELLEME

Doğum sırasında yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle sağ kolunu hiç kullanamayan İzmir Büyükşehir Belediyesi sporcusu İpek Özgün Deper, sol kolda kazandığı Dünya Bilek Güreşi Şampiyonu unvanıyla Türkiye'nin haklı gururu oldu.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Afyonkarahisar'da dünyaya gelen 17 yaşındaki İpek Özgün Deper'in yaşamı büyük zorluklarla başladı.

Doğum sırasında boğulma tehlikesi yaşayan İpek, doktorların son bir hamlesiyle yaşama dönerken yapılan müdahale nedeniyle sağ kol sinirleri koptu. Sağ kolu kullanılamaz hale gelen İpek, sayısız ameliyat, yıllar süren fizik tedavi ile sağ kolunu güçlendirmeye çalıştı.

Her iki kolunu aktif olarak kullanabilmek amacıyla boksa başlayan İpek, her gün saatlerce çalıştı. Ancak sağ kolunu hiçbir zaman tam anlamıyla kullanmayı başaramadı.

Bir gün, hayatını değiştirecek bir teklifle karşılaşan İpek, spor için geldiği salonda İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü antrenörlerinin dikkatini çekti ve o gün bilek güreşine başlamaya karar verdi.

Sağ kolunu kullanamayan İpek, bilek güreşinde basamakları çabuk tırmandı, henüz 15'inde sol kolda Türkiye ikincisi oldu. Aynı yıl Avrupa üçüncülüğü madalyası geldi. 2012'de Avrupa'nın zirvesine çıktı, 2013'te yine aynı başarı, yine altın madalya geldi. Sonra, en büyük hayali gerçekleşti ve Dünya Şampiyonu unvanını da elde etti.

Hedef Nemiroff Turnuvası

Genç sporcu İpek Özgün Deper, Türkiye'de bilek güreşine ilginin fazla olmadığını, buna rağmen bıkmadan usanmadan çalışmasının karşılığını aldığını belirtti.

Deper, "Ailem her zaman yanımda oldu. En zor günlerimde bana destek vererek bu noktaya ulaşmamı sağladılar. Üniversiteden sonra spora devam edebileceğimi sanmıyorum. Ancak Dünya Şampiyonası kadar önemli olan Nemiroff Turnuvası'nda derece yaparak aktif sporculuğa veda etmeyi çok istiyorum" ifadelerini kullandı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz