Ege Haberleri

EGE

  Sol’da ortaklık mümkün değil

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  24.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme: 24.10.2008 - 00:02

  DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, "CHP ve SHP ile Sol’da ortaklık mümkün değil. AKP’den değil de bizden kurtulma hesapları yapıyorlar" dedi.

  DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi adaylığı konusunda anlaşmasından sonra DSP’den destek istememelerine tepki gösterdi. İzmir’e gelen DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Karşıyaka İşdamaları Derneği’ni (KASİAD) ziyaret etti. KASİAD Başkanı Osman Avcı’nın ağırladığı Sezer, Karşıyakalı işadamlarına güncel konulardaki görüşlerini açıkladı. Sezer, dünyayı saran ekonomik krizle ilgili olarak, Mortage krizi sürecinde kendileri tarafından uyarılmasına karşın AKP Hükümeti’nin gerekli önlemleri alamadığını söyledi. Hükümet’in televizyonlarda pembe tablolar çizmesine karşın, gerçeklerin bu olmadığını dile getiren Sezer, Hükümet’in ekonomik pek çok konuda basiretsiz kaldığını öne sürdü.

  Kurtulmak istiyorlar

  Basın mensuplarının solda birlik konularındaki sorularını da yanıtlayan Sezer, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın’ın kendisini ziyaretinde, CHP ile vardığı anlaşma sonucu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın desteklenmesi için herhangi bir destek istememesini yorumladı. Karayalçın’ın Erdal İnönü’nün ölüm yıldönümü anma etkinliği davetiyesi getirdiğini, havadan sudan konularda konuştuklarını belirten Sezer, "Belli ki sayın Baykal ve Karayalçın her konuda anlaşmışlar. Bizden destek istemiyorlar. 22 Temmuz Genel Seçimleri’nde böyle bir işbirliği süreci olmuştu. DSP olarak üzerimize düşeni yaptık. Ancak bugün, bizden destek istenmediğinde göre AKP’den değil de bizden kurtulma hesapları olduğunu düşünüyorum. Ankara, İstanbul, İzmir başta olmak üzere ortak bir çalışma yapılabileceği çağrıma da karşılık alamadım" dedi.

  Birbirimize tahammül etmeliyiz

  Solda birliğin DSP olmadan gerçekleşemeyeceğini ileri süren Zeki Sezer, iyi niyetli, Türkiye yararına girişimlerde bulunmaya devam edeceklerini söyledi. Sezer, solun 22 Temmuz seçimlerinde yüzde 20 ile Türkiye siyasi hayatındaki en düşük oyu aldığına dikkat çekerek, "Birlikte girdiğimiz halde sonuç bu oldu. AKP’nin oy oranı ise yüzde 47’ye çıktı. Şimdi o yüzde 47 içinden oy alabilmemiz gerekli ki AKP’yi aşalım. Hangi partiler o yüzde 47 içinden oy alabilir? Milletin bunu çok iyi değerlendireceğine inanıyorum. Kendisine sol diyen, ama yüzde 47’den 1 tane bile oy alamayacak parti var mıdır? Varsa kimdir? Alabilecek parti var mıdır? Varsa kimlerdir? Türkiye’de DSP’siz sol düşünülemez. Dünyada demokrasinin iyi işlediği batı ülkelerde birden fazla sol parti var. Değişik hassasiyetleri içinde barındıran ve değişik sosyolojik gruplara hitap ediyorlar. En azından birbirimize tahammül etmeliyiz. Tahammülü öğrediğimiz zaman pek çok şeyi aşacağız" dedi. KASİAD Başkanı Osman Avcı, Sezer’e teşekkür plaketi ve Karşıyaka Spor Kulübü’nü simgeleyen kırmızı ve yeşil renkli kravat hediye etti. Sezer, küçük ve havalandırmasız toplantı salonunda sık sık alnındaki ve yüzündeki terleri sildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı