AYDIN HABERLERİ

Söke'de maden işçilerinin eylemi

AA / Necip Uyanık
26.02.2016 - 17:19Son Güncelleme :

- Aydın'ın Söke ilçesindeki maden ocağında çalışan yaklaşık 150 işçi, maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle 4 gün önce başladıkları iş bırakma eylemini sürdürüyor

AA / Necip Uyanık

AYDIN (AA) - Aydın'ın Söke ilçesindeki özel bir maden ocağında çalışan işçilerin, maaşlarının ödenmediği gerekçesiyle 4 gün önce başlattıkları iş bırakma eylemi devam ediyor.

Çalıştıkları maden ocağının kapısının önünde toplanan işçiler, ocağı işleten firma tarafından maaşlarının ödenmediğini ve alacaklarının biriktiğini öne sürdü.

Ailelerinin kendilerinden para ve yemek beklediğini, bunun için çalıştıklarını belirten işçiler, maaşları ödeninceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini ifade etti.

Madenciler adına konuşan Bilal Çetindere, işçilerin büyük bölümünün kira ödemek zorunda olduğunu, 2-3 aydır kira ödeyemediklerinden ev sahipleriyle sorunlar yaşadıklarını anlattı.

Okula giden çocuklarına harçlık veremediğini, elektrik faturasını ödeyemediğini belirten Çetindere, şunları söyledi:

"Ailemizin ihtiyaçlarını karşılamak için yer altına inerek zor şartlarda para kazanıyorsak, bu parayı da ailemizi mağdur etmeden zamanında almalıyız. 8 saat gün yüzü görmeden, tehlike altında çalışıyoruz. Hakkımız olanı istiyoruz fazlasını değil. Ancak bize işveren tarafından alacağımızın ne zaman ve nasıl verileceği konusunda garantisini alamıyoruz. Bir eve ekmek, aş girmedikten sonra o ocakta çalışmanın bir anlamı yok."

Bu arada işçiler, yarın aileleri ve çocuklarıyla Hükümet meydanında oturma eylemi yapacaklarını açıkladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Söke'de maden işçilerinin eylemi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2016 tarihinde saat 17 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Söke'de maden işçilerinin eylemi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı