AYDIN HABERLERİ

Söke, Senagal'in St. Louis Kenti ile kardeş oldu

DHA
27.03.2017 - 19:58Son Güncelleme :
DHA

AYDIN'ın Söke ilçesi ile Senegal'in St. Louis kenti arasında kardeş şehir protokolü imzalandı. Almanya'nın Shönebeck, ABD'nin Salinas, Konya'nın Tuzlukçu şehirlerinin ardından Senegal'in St. Louis kenti Söke'nin yeni kardeş şehri oldu.

Afrika ülkelerinden olan Senegal'in St. Louis şehri Belediye Başkan Yardımcısı Aida Mbaye Dieng ve Meclis Üyesi Aissatou Wade Diop kardeş şehir protokolü için Söke'ye geldi. Geçen Cumartesi günü ilçeye gelen Dieng ve Diop Söke'yi yakından tanıma fırsatı bulurlarken, Söke'deki Serçin Yılanbalığı Şenliği'ne de konuk oldu.

Senegal'in St. Louis şehri heyet ile Söke Belediye Meclis Salonu'nda kardeş şehir protokolü imza töreni yapıldı. Törene CHP'li Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran, Söke Belediye Başkan Yardımcıları Fahri Sivrioğlu ve Ahmet Karakaş, Söke Belediye Meclisi Dış İlişkiler ve Kültür Komisyonu üyeleri Haluk Kutlay, Yasemin Gürsoy, Hüsamettin Yaman, Yusuf Yaya, Haldun Işıklı, Abdülmüttalip Demir, Kasım Üzüm, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Neriman Arslan da bulundu. İmza töreninde Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran, Söke ve belediye meclisi hakkında bilgiler vererek sözlerine başladı. Senegalli konukları Söke'de ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Belediye Başkanı Süleyman Toyran, "Konuklarımıza Söke'de bulundukları süre içinde kentimizi tanıtmaya ve anlatmaya çalıştık. Keyif aldıklarını umuyoruz. Söke ile St. Louis arasında sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda işbirlikleri gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Kardeş şehir protokolümüz hem Sökemize, hemde St. Louis'e hayırlı olsun" dedi.

Ülkesinde su bakanı olan belediye başkanları Amadou Mansour Faye'nin yoğun gündem nedeniyle gelemediğini ancak selamlarını ilettiğini belirten St. Louis Belediye Başkan Yardımcısı Aida Mbaye Dieng, "Söke ve St. Louis arasında büyük benzerlikler var. Tarım ve balıkçık anlamında gelişmekte olan St. Louis ile Söke arasında ekonomik işbirlikleri yapılabileceğine inanıyorum" dedi. UNESCO tarafından koruma altında değerleri olan, ayrıca nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olduğunu ifade eden Dieng; "St. Louis ile Söke'nin kardeş şehir olmasından çok mutluyuz. Burada olduğumuz süre içinde çok güzel ağırlandık. Biz de Sökeli konuklarımızı en kısa sürede ülkemize bekliyoruz" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran ile St. Louis şehri Belediye Başkan yardımcısı Aida Mbaye Dieng tarafından kardeş şehir protokolü imzalandı. İmzanın ardından günün anı fotoğrafı çektirilirken, karşılıklı hediyeler takdim edildi.

Burhan CEYHAN / SÖKE (Aydın), (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Söke, Senagal'in St. Louis Kenti ile kardeş oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2017 tarihinde saat 19 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Söke, Senagal'in St. Louis Kenti ile kardeş oldu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı