Ege Haberleri

EGE

  Söke’de kiraz sevinci

  Necati MALDAR, (DHA)
  14 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 13 Haziran 2013 - 15:52

  YILLARDIR adı pamuk, zeytin ve buğday üretimi ile anılan Aydın’ın Söke İlçesi’nde, şimdi kiraz sevinci yaşanıyor. Ovacık yaylasında yetiştirilen yüksek kalibreli kiraz ihracatçıların ilgisini çekti.

   

  “Beyaz altın” olarak adlandırılan pamuğun beşiği olan Söke’de, alternatif tarım çalışmaları kapsamında dikilen kirazlar çiftçiler için yeni umut oldu. Ovacık Yaylası’nda yıllardır atıl olan arazide yedi yıl önce dikilen kiraz fidanları meyve vermeye başlayınca mucize gerçekleşti. Söke kent merkezine hakim Ovacık Yaylası’nda yıllardır küçükbaş hayvanların merası olarak kullanılan araziyi satın alarak kiraz üretimine başlayan iş adamı Salih Öztunaoğlu’nun girişimleri olumlu sonuç verdi. İş hayatını İstanbul’da sürdüren Söke’li girişimci Salih Öztunaoğlu’nun beş arkadaşı ile deneme amaçlı olarak 400 dekarlık alanda oluşturdukları kiraz bahçesi kısa sürede 730 dekara ulaştı. Yapılan sondaj çalışmalarında 80 metrede bulunan su ile damlama yöntemiyle sulanan kiraz dallarından adeta ürün fışkırdı. Geçen yıl 400 ton ürün elde edilirken, rekoltenin bu yıl daha yüksek olması bekleniyor.

  Demeter Tarım Ürünleri Ltd. Şti. Müdürü Kemal Öztunaoğlu, geçen üretim sezonunda elde edilen 400 tonluk kirazın 90 tonunun iç piyasaya, geri kalan 310 tonunun çeşitli Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı