Ankara Haberleri

ANKARA HABERLERİ

  Sokakta da SAHİPSİZ değilsiniz

  Hürriyet Haber
  30 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 30 Eylül 2012 - 14:56

  Hayvan hakları savunucuları bugün 20 şehirde Hayvanları Koruma Kanunu Tasarısı'na karşı sokağa çıktı. Tepkiler 6 ve 7 Ekim'de de meydanlara çıkacak.

  Hayvanseverler, her canlıya yaşam hakkı savunucuları bugun bu yerlerde sokakta:

  30 Eylül Pazar 14.00

  * İstanbul, Taksim

  * İzmir, Konak YKM önü

  * Bursa, Fomara Kent Meydanı

  * Antalya, M. Paşa Cami Kapalı Yol Halk Bankası

  * Adana, Adana İstasyon .meydanı

  * Aydın, Zafer Meydanı

  * Bodrum, Belediye önü

  * Denizli, Denizli Belediyesi önünde

  * Çanakkale, Cumhuriyet Meydanı

  * Eskişehir, Adalar Migros

  * Giresun, Atapark Kent Meydanı

  * Mersin, Çarşı- Taş Bina önü

  * Samsun, Cumhuriyet Meydanı

  * Tekirdağ, Tuğlalı Parkı

  6 Ekim Cumartesi 14.00

  * İstanbul,, Taksim Meydanı

  7 Ekim Pazar 14.00

  * Ankara, Sakarya Cad. Meydanı

  * Kocaeli, Migros önü

  * Trabzon, Ganita önü

  SANATÇILARDAN DESTEK 80 BİN İMZA

  Hayvan hakları savunucularının ortak bildirisine Abdullah Şahin, Aydan Şener, Bahtiyar Engin, Belma Müjde, Bennu Yıldırımlar, Berna Sağlam Naipoğlu, Cem Sürücü, Cengiz Baltepe, Deniz Arcak, Ediz Hun, Erkan Can, Ferda Yalçın, Fulden Akyürek, Gani Müjde, Hazal Kaya, Haluk Şahin, Levent Candaş, Levent Üzümcü, Melike Demirağ, Meltem Vural, Nurseli İdiz, Olgun Şimşek, Oktay Kaynarca, Oya Prosçiler, Pelin Cini, Sarp Sanin, Sibel Nançin, Sumru Yavrucuk, Uğur Taşdemir, Umut Akyürek, Vatan Şaşmaz, Volkan Sevarcan, Yıldız Kenter, Zeynep Özden Ayyıldız gibi sanatçılar da destek verdi. İmza sayısı 80 binlere ulaştı.

  Yasaya karşı çıkan sivil toplum kuruluşları:

  Aliağa Sokak Hayvanlarını Koruyanlar Derneği (ASKOD),  Amargi Kadın Kooperatifi, Ankara Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, Animal Protection Group Arbeitsgruppe für Tierrechte e.V. Almanya, Büyükçekmece Sokak Hayvanlarını Koruma ve Sevenler Derneği(SOHAYKOSEV), Bodrum Hayvan Hakları Derneği, Bontvoordieren, Hollanda, Çandarlı Hayvan Koruma Derneği (ÇANHAYKODER), Çeşme Doğa ve Hayvanseverler ve Koruyanlar Derneği, Datça Çevre ve Turizm Derneği, Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES), Devrimci Sosyalist İşçi Partisi(DSİP), Doğa ve Çevreyi Koruma, Yaşatma Derneği (DOĞÇEV), Dünya Yalnız Bizim Değil Platformu(DYBD), Edremit ve Beldeleri Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği, Etik Vegan Yaşam Grubu, Ev-Eksenli Çalışanlar Sendikası (Ev-Ek-Sen), Feminist Sanatçılar Platformu, Hayvanları Doğal Ortamda Yaşatma Derneği(HAYDOY), Hayvan Hakları Aktivistleri Derneği (Hayvist), Hayvan Hakları Derneği, Turgutreis, Hayvan Hakları için Veteriner Hekimler Derneği(HAYHAVEDER), Hayvan Hakları Savunucuları Dernegi (İzmir HAYSAV), Hayvanları Kurtarma Derneği, Hayvanların Yaşam Haklarını Koruma Derneği (HYHKD), Hayvan Severler Derneği (HaySev), Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi (HÖİ), İmece Evi - Doğal Yaşam ve Ekolojik Çözümler Merkezi, İstanbul LGBTT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti, Transseksüel) Dayanışma Derneği,  İzler Derneği, İnsanca Yaşamı Destekleme Derneği, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, İzmir Veteriner Hekimler Odası, İzmir Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu, İzmir Yenikapı Tiyatrosu, Kaos Gl, KESK - ESM (Enerji, Sanayi, Maden Kamu Emekçileri Sendikası) İstanbul Şubesi, Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği, Muğla Savaş Karşıtı Kadın İnisyatifi, Muhtaç Hayvanlar Koruma Sevme ve Barındırma Derneği (KORUSEV), Manisa Hayvanları Koruma Derneği (HAKDEM), Meliha Yılmaz Doğal Hayatı Koruma, Geliştirme, Sağlık, Eğitim ve Kültür Vakfı, Pembe Hayat Lgbtt Dayanışma Derneği, Sea Shepherd, Stichting ATAR, Hollanda, Stichting Dierennood, Hollanda, Stichting Menodi, Hollanda, Stop Huntingdon Animal Cruelty, UK, Sinop Çevre Dostları, Sokak Hayvanlarını Koruma ve Kurtarma Derneği (HAYKUR), TIERSCHUTZ OHNE GRENZEN e.V., Almanya, Türkiye Tabiatını Koruma Derneği, Hatay, Yaşam Hakkına Saygı Derneği (YHS), Yedikule Hayvan Dostları Derneği, Sol Arayış, Sosyalist Parti, Türkiye HomeNet Ev-Eksenli Çalışan Kadınlar Dayanışma Ağı, Validebağ Gönüllüleri Derneği,  Vegan Kolektif, Yedikule Hayvan Dostları Derneği, Yenişehir Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Yeryüzüne Özgürlük Derneği, Yeşiller Partisi, Yunuslara Özgürlük Platformu. (Bianet)

  YAŞAM HAKKINA SAYGI: İMZA KAMPANYASINA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

   

  Sokakta da SAHİPSİZ değilsiniz

  “NASIL ırka, renge göre davranmak bir ırkçılık suçu ya da cinsiyete göre davranmak cins ayrımcılığı suçuysa, bir canlıya yalnızca söz gelimi onun bir köpek olduğu gerçeğiyle kötü davranmak da bir tür ayrımcılığı suçudur.”
  Etik felsefesi profesörü Raimond Gaita'nın bu uyarısı, Hayvanları Koruma Kanunu tasarısı ile yeniden büyük önem kazandı.
  Hayvan Partisi, “Yeni Anayasaya Kuyruk Lazım” sloganıyla, hayvan haklarının anayasal güvence altına alınmasını istiyor.
  Havyanları Koruma Kanunu tasarısına da başka canlılarla empatiyi de hayata geçirmesi için bu anlamda "kuyruk" lazım. Bu mevzuda kuyruğu dik tutmak yetmez, yasanın başı da dik olmalı.

  Şefkat yetmez adaletli davranmak da gerekli

  Hayvanların korumak yetmez, onların da insanlar gibi "hakları" olduğunu kabullenmek ve bu ilkeyi yasalarla güvence altına almak gerekir.
  Hayvanları korumak bir şefkat değil, öncelikle bir "ahlak, adalet, türler arası bir eşitlik" meselesi olarak görülmelidir.
  Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi 34 yıldır dünyanın panosunda asılı duruyorsa, yeni tasarı bu yönüyle de tartışmaya açılmalıdır.
  Görüşlerinizi bize yazın, yayınlayalım: ysokmensuer@hurriyet.com.tr

  HAYVANLARI KORUMA KANUNU TASARISI VE TÜR AYRIMCILIĞI TIKLAYIN

  37 sivil toplum kuruluşu 66.000'den fazla imzayla (imzalar devam etmektedir.) ÖLÜM YASASINA HAYIR diyoruz. Tuğba Veldet SEVİNÇ

  SİZDEN GELENLER

  Sayın Yasa Tasarıcısı,

  ÖZETLE diyorsun ki; hayvanları başıboş bırakmak yasaktır. Ne yapıyor da mevcudiyetini yasaklıyorsun?
  Önlerine geleni ısırıyorlar, insanlar için tehlike oluşturuyorlar diyorsan; benim bir çift sözüm olacak.
  Adam karısını bıçaklıyor, kadın çocuğunu balkondan aşağıya atıyor, oğlan terkeden sevgilisinin yüzüne kezzap atıyor. İnsanın vereceği zarar ısırmanın çok, ama çok ötesinde.
  Ben buna dayanarak; insanları başıboş bırakmak yasaklansın, diyor muyum?
  Hakikaten de dediğini yap. Hakikaten başıboş bırakmak yasak olsun hayvanları... Sen sahip çık onlara!..
  Sahip çık; her belediyenin veteriner hekim ve gerekli teçhizatla donatılmış minivanları olsun. Ekip düzenli olarak tarama yapsın.
  Sahip çık; sokak hayvanlarını kısırlaştır, aşısını, tedavisini, kontrolünü yap.
  Sahip çık; her köşebaşında yere sabitlenmiş mama ve su kapları koy. İçlerini biz doldururuz. Bu kapları koy ki; belki birilerine hayvansever olma yolunda çağrı yapmış olursun.
  Sahip çık; medya aracılığı ile özellikle sokak köpeklerine nasıl yaklaşılması gerektiğini duyur. Hani yapıyorsun ya; ellerini yıka, sigara içme vs. Bu duyuruyu yap ki; sırf cahilliğinden ısırılmış olmasın kimse.
  Efendim? Bütçe mi dedin? Dememiş ol.
  Bütçe, bir kalem oynatmana bakar. Gerisi kolay. Yapamayacağın şey değil yani... Muktedirsin. Sea Bahar ( deprofundis)

  Trakya'daki bir barınaktan manzaralar

  Yeni kanun tasarısının içeriği malum; sokak hayvanları toplanacak, barınaklarda yer bulunmadığı takdirde doğal yaşam parklarına gönderilecek.
  Muhtemelen göstermelik yapılacak birkaç orman barınağıyla ülke çapındaki sokak hayvanlarımızın sayısının MİLYONLARDAN BİRKAÇ BİNE İNECEĞİNİ GÖRECEĞİZ. Kolay, çünkü rakamları kim BİLİYOR Kİ? Belediye ekiplerini yeni bir sorun bekleyecek: CESETLERDEN FAZLA GÖZE BATMADAN KURTULMAK.
  Barınaklardaki çalışmalarda gönüllü bir arkadaşımızdan öğrendiğimiz bir vaka:
  Trakya bölgesindeki bir barınağa ziyaret. Kışın soğuk günleri. Sabah barınak görevlisi dışkıları yıkamak için yerlere su tutuyor. Alan çukur, su birikiyor. Kısırlaştırmadan sonra anesteziden çıkmamış bir köpekler yere bırakılıyor. Akşam aynı yerde buza yapışmış CESETLER...
  Zahmetsiz, akmaz kokmaz geçirmeye çalıştığımız hayatlarımız bu kadar değerli değil, buza yapışarak ölmüş köpekler değersiz değil.
  30 Eylül'de Taksim'de, bir hafta sonra tekrar, bu yürüyüşün süreceği son noktaya kadar. Yardımlarınızı bekliyoruz. Papatya DENİZ

  Sokak hayvanlarına ölüm fermanı olmuş

  Bizler Ankara'da faliyet gösteren 21 yıldır bu işle uğraşan ve 1,5 yıl önce dernekleşen bir topluluğuz. Şu an trafik kazalarında yaralanıp aldığımız, tedavi ettirip kısırlaştırdığımız yaklaşık 115 köpeğimiz var.
  Onlara bakmaktan, gece yarıları çıkıp kliniklere taşımaktan, günde 4 paket mamaları bakıcılarıyla imkansızlıklar içinde çabalamaktan bıkmazken, bu yasa kimin fikriyle hazırlanmış anlamış değilim .Yasa, hayvanları dövüştüren ,çoğaltıp satan, çarpıp kaçan,tecavüz edenlere yeterli cezayı vermezken, hayvanların ölüm fermanı olmuş.
  Barınakların hali malum bir de kedi köpeklerin doğasına aykırı doğal yaşam parkı toplu katliam olacaktır. ANKARA ANIMAL RESCUE-HAYVAN KURTARMA

  Sokaktaki sessiz dostlara sürgün

  Yeni kanun tasarısı, sokaklarımızdaki aşılı, küpeli, tasmalı köpekleri, kedileri hızla ve topluca SÜRGÜNE GÖNDEREBİLİR. Dağ başındaki "doğa parkları" da nasıl olsa önce gözden sonra da gönülden ırak olacaktır. Tasarı tartışılmalıdır. Serkan YILMAZ

  Sahipsiz hayvanlar kimin suçu

  Sahipsiz sokak hayvanı denilerek eğer aşısız, küpesiz köpekler kasdediliyorsa bu ne onların ne o sokağın suçu. Başta yıllardır asli görevi olduğu halde barınak, yaygın kısırlaştırma, aşılama yapmayan büyükşehir belediyeleri olmak üzere yönetimlerin kabahatidir. Kanun tasarısı çağdaş ülkelerin mevzuatları incelenip geniş ölçüde tartışılıp yeniden düzenlenmelidir. Semra A. ÇALIŞKAN

  Onları sokaklarımızda görmek istiyorum

  Hayvan haklarına saygılı olmak ve onlara sahip çıkabilmek için önce insan olmak lazım, sokaklarımızdan köpeklerimizi yok ederek, çağdaş olunmaz. Onları sokaklarımızda görmek, sevmek istiyorum, bunu elimizden kimsenin almasına izin vermeyelim. 30 eylül Pazar günü onlar için Taksim’ de olacağım. Nurdan TAŞKIRANOĞLU

  Sokakta doğdum, cins değilim o nedenle sevginizi hak edemedim

  O tasarı hazırlanmadan önce bu video barkovizyondan izletilmeli bakalım o zaman o tasarı içlerine siner mi? Tülin ERAY BEN BİR SOKAK KÖPEĞİYİM SADECE TIKLAYIN

  BU TASARIYI KİMSE DESTEKLEMİYOR TIKLAYIN

  HAYVAN HAKLARI FEDERASYONU (HAYTAP) NEDEN KARŞI ÇIKIYOR TIKLAYIN

  Sokakta da SAHİPSİZ değilsiniz

   

   

   


   

   

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  AnkaraBugün6 ºCÇok Bulutlu
  • Cmts11 ºC
  • Pazr9 ºC
  • Pzts13 ºC
  • Salı15 ºC
  • Çarş16 ºC
  • Perş17 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı