"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Sokaklarda sevimli dost kalmayacak mı

Öncelikle Pet Show 15. Evcil Hayvan Fuarı’nın dün İzmir Uluslararası Fuar Alanı’ndaki 4 numaralı sergi salonunda açıldığını anımsatayım. Fuar, pazar günü saat 20.00’ye kadar açık. Ve de konuya girelim.
Sevimli dostlarla ilgili, ‘5199 Sayısı Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik öngören tasarıya, hayvanseverlerden tepki var. 15 yıl ailemizin bireyi olup bize veda eden, ‘Haydut’ geldi aklıma. Ve çeşitli itirazları sıralayayım dedim:
 Öldürmenin ‘uyutma’ tanımlamasıyla yasaya girmesi ve meşrulaştırılması kabul edilemez. Hayvanları yaşatmak yerine ne şekilde öldüreceğinin tanımlandığı bir yasa kabul edilemez.
 Cezaların iki sene hapisle sınırlanması, paraya dönüştürülebilecek olması, suçu engellemenin önüne geçecektir. Hayvanlara işkence, 750 TL’yi devlete ödeyerek devam edilen bir suç halini alacaktır. Hiçbir caydırıcılığı yoktur.
 Evlerde kaç hayvan bulundurulacağının izne bağlanması, hayvan sahiplerinin eğitimi, ucu açık bir tanımlamadır. İleride belki de “bir hayvan sahibi olmakla” sınırlandırmaya kadar gidilebileceği için bu tanımlama bu şekliyle tasarıda yer alamaz.
 Hayvanların ırklarına göre sınıflandırılıp “sahipleriyle” yaşam haklarının ellerinden alınması asla kabul edilemez. Dövüşçü ya da bahisçi “sahiplere” yönelik önlemler almak yerine ırkları cezalandırmak kabul edilemez ve merdiven altı üretime sebep olacaktır.
 Hayvanların imhasına olanak sağlayan maddelerin de tasarıda yer alması kabul edilemez.
 Hayvanları Koruma Kanunu’nun içinde hayvanların yaşam hakkını hiçe sayan deneylerin yer alması kabul edilemez.
 Mobil kısırlaştırmanın meşrulaştırılması hiçbir koşulda kabul edilemez. Olması gereken belediyelerin kendi veteriner hekim kadrolarını oluşturmasıdır.

Sokaklarda sevimli dost kalmayacak mı

Katliam yasası olacak
 Amacın hayvanları korumak ve hakları gözetmek değil, hayvanları bertaraf etmek olduğunu kanıtlamaktadır.
 Çok açık sekilde dışarıda kedi, köpek kalmaması hükme bağlanıyor. Sokaklarda, köylerde, çifliklerde, beldelerde, yaylalarda milyonlarca kedi ve köpek var. Belediyelerin bunları canlı toplama ekipleri yok, toplanan hayvanlara bakım ve tedavi imkanlari hiç yok. Dolayısıyla bu hayvanların hepsi toplama adı altında öldürülecektir. Tasarı kedi ve köpekleri yok etmek için hazırlanmıştır, bu bir katliam yasası olacaktır.
 Çünkü 2004 yılında çıkan kanunda hükme bağlanmasına rağmen, binlerce belediye kısırlaştırma yapmadığı gibi, bakımevi bile kuramamıştır.
 Belediyeler bakımevindeki 50-100 hayvana dahi bakıcı ve veteriner veremeyip onları açlık ve susuzluğa mahkum ederken, “milyonlarca” hayvan topladığında 10 binlerce bakıcıyı, binlerce veteriner hekimi istihdam etmeyeceği ve bir günlük yemekleri bile trilyonlar tutan 10 binlerce kedi-köpeğin besleme maliyetini karşılamayacağı için, kolay yol olan öldürmeyi seçecektir.


Fuar Kübana’da Anne Çocuk Şenliği başlıyor
Göztepe Rotaract Kulübü ve H2B Sanat Merkezi, yarın 12.00-17.00 saatleri arasında Fuar Kübana Gazinosu’nda, “Anne-Çocuk Şenliği” düzenliyor. Etkinlikten sağlanacak gelirle Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi Onkoloji Bölümü’ne destek amaçlanıyor. Etkinliğe katılım ücreti 15 TL. Bir anneyle bir çocuk 25 TL. Biletler kapıda alınabilecek. Etkinlikte çocuklara sürprizler, annelere kadın doğum ve beslenme konulu seminerler var. İkramlar ve hediyeler de unutulmadı.


KÜTAHYALI BULUŞMASI
Yüz yıllık giysiler bu gecede tanıtılacak
Kütahya İlinden Yetişenler Derneği, 6 Ekim’de Bostanlı’daki Vilayetler Evi’nde, “Kütahya Çini Gecesi” düzenleyecek. Başkan Fahri Alpaslan, “Üniversite gençliğine 61 yıldır burslar veren, yurtlar açan derneğimizin düzenlediği gecede, Kütahya’nın yüz yıllık mahalli giysileri bir defileyle tanıtılacak. Gecemizde, Kütahya’nın geleneksel oyunlarının sergileneceği folklor gösterileri, müziğimizden örnekler sunulacak, çeşitli sürprizler yer alacak. Geliri yine üniversite öğrencilerine hizmet için kullanılacak geceyle ilgili 0 232 484 91 93 ve 0 532 457 51 89 telefonlardan bağlantı kurulabilir” dedi.

 

 

 

X