Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sokak savaşında BM minibüsü

  Hürriyet Haber
  22 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 22 Temmuz 2012 - 01:28

  Suriye kentlerinden gelen fotoğraflar, iç savaşın boyutlarını sergiliyor. Caddelerde yakılan araçlar, boş mermi kovanları dikkat çekiyor.

  Hatta kısa süre öncesine kadar BM gözlemcilerinin kullandığı bir minibüs bile tahrip edilmiş. Suriye ordusu başkent Şam’ın bazı semtlerini son birkaç gündür “Şam Volkanı” adlı bir operasyon başlatan silahlı muhaliflerden geri alırken, rejimin bir diğer kalesi olan ve isyanın başından bu yana sessiz kalan Halep’te de çatışmalar üçüncü gününe girdi. Ülkenin en büyük şehri olan kuzeydeki bu ticaret merkezinde çatışmalar Selahaddin bölgesinde yoğunlaştı. Halepli eylemci Muhammed Said, AP’ye, “Onlarca Özgür Suriye Ordusu mensubu kırsal kesimden Halep’e geldi. Gece saatlerce patlamalar ve silah sesleri duyuldu. İsyan sonunda Halep’e de ulaştı” dedi. Bu arada Eş Şark El Evsat’ın haberine göre Filistinli militan gruplardan İslami Cihad, Suriye’yi terketti. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SNHR), Şam’ın banliyölerinde 16, İdlib’te 9, Dera ve Deyru’z Zor’da 3’er, Humus’ta 2 ve Lazkiye’de 1 kişi olmak üzere güvenlik güçlerince açılan ateşte, aralarında 4 çocuk ve bir kadının da bulunduğu toplam 34 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Bu arada, Suriye Genel Devrim Konseyi, Halep’in Selahattin ve Tarık el-Bab bölgelerinden şiddetli patlama seslerinin geldiğini ve bölgeden siyah dumanların yükseldiğini aktardı.

  Muhalifler geçici hükümet kursun

  FRANSA Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, yazılı açıklamasında, Beşar Esad rejiminin, büyük bir cesaret örneği gösteren kendi halkı tarafından reddedildiğini belirtti. Fabius, başta Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ve Katar Başbakanı Hamid bin Casim el-Tani olmak üzere bir dizi temasta bulunduğunu belirterek, “Hepimiz, muhaliflerin, ülkenin idaresini ele almak için çalışma düzeni oluşturmalarının zamanın geldiği düşüncesi konusunda hemfikiriz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı