« Hürriyet.com.tr

Sokak Panorama

Hürriyet Haber
X

BULGURCU SOKAK

Ortaköy'deki 235 adımlık sokak alt katı taştan üst katı ahşap, birbirinin eşi 14 evin yanyana sıralanmasıyla ilginç bir görüntü oluşturuyor. Bir sağa bir sola kıvrılarak Dereboyu Caddesi'ne ulaşan sokakta Ulusal Birlik ve Dayanışma Derneği genel merkezi, Çebi Tıp Merkezi, yerli malı tekstil ürünleri satan bir konfeksiyoncu ve birkaç nalbur yer alıyor.

DONDURMA USTASI

Ustası ayrılınca dondurma tezgáhının başına geçen Hasan Kaymak üç yıldır bu işi sürdürüyor. 27 yaşındaki Kaymak aslen Bayburtlu, ama ailesinin uzun yıllar önce İstanbul'dan Anadolu'ya göçtüğünü büyüklerinden dinlemiş. Ailesi halen Bayburt'ta yaşıyor. O ise ancak dondurma sezonunun kapandığı ekim ayı sonlarında memlekete gidebiliyor. Dondurma sezonun açıldığı mayıs ayına dek Ferahevler'deki şarküteride diğer işlerle uğraşıyor.

ORTADA KALAN ÇEŞME

Erenköy'de Ethem Efendi Caddesi üzerinde tarihi bir çeşme. Yaklaşık 200 yıl önce, bir zamanlar burada varolan köşklerden birinin bahçesine yapılmış. Köşk yıkılıp yerine çok katlı apartmanlar yapılınca çeşme ortada kalmış.

Bir zamanlar

var olan

üç bin

çeşmeden biri.

Hafize Eroğlu/

Kadıköy Anadolu

Ticaret ve Ticaret Meslek Lisesi 1-C

Kaynak:

En İyi
Türkiye’nin en güzel 10 nehri
GezginGezgin
Şehirde kalanlara bayram için 20 öneri
YazYaz
Ayvalık Yeni Alaçatı olur mu?
36 Saat
36 saatte Granada
GezginGezgin
Disneyland’da rüya gibi bir gün
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Havalimanında sıra beklemeyin