"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Sokak köpeklerini beslerken eğitmek mümkün mü?

Yeni taşındığımız mahallede beslediğimiz sokak köpekleri, son dönemde etrafa karşı saldırganlaşmaya başladı. Ne yapmamız gerektiğini bilemiyoruz.

Merhaba Güzin Hanım, 2,5 sene önce yeni bir mahalleye taşındık ve buradaki sokak köpeklerini beslemeye başladık. Bu süre zarfında köpeklerle aramızdaki bağ güçlendi. Ancak son birkaç aydır köpekler etrafa karşı saldırganlaşmaya başladı.
Daha doğrusu eskiden insanlara tepki vermezlerdi, şimdi üzerlerine doğru havlayarak koşuyorlar.
Hem beslemeye devam etmek hem de insanları rahatsız etmelerine engel olmak istiyoruz.
Yoksa yakın zamanda birileri hepsini zehirleyecek.
Yol göstermenize ihtiyacımız var. Zira ne yapmamız gerektiğini bilemiyoruz.
Nihan Tandoğan

Sorunuzu, bu konuda danışabileceğim en uygun kişiye; hayvan psikoloğu Prof. Dr. Tamer Dodurka’ya ilettim. İşte cevabı:
“Toplumumuz köpeklerle bir arada yaşama kültürünü halen geliştirebilmiş değil. Bunun sancılarını bu köpekler kadar, onların sorunlarına duyarlı olan insanlar da çekiyor.
Bu köpeklerden korkan insanların yanlış davranışları ya da korkmasalar da dünyayı kendinden başkasıyla paylaşmak istemeyen kişilerin yaptığı eziyetler, tekmeleme gibi davranışlar, hayvanların insanlardan korkmalarına ve hatta saldırganlaşmalarına yol açıyor.
Yoksa hiçbir köpek doğuştan insanlara karşı saldırgan değildir. Öyle olsaydı, bu hayvanların evcil olmasından söz edemezdik.
Okurunuzun bahsettiği köpeklerin insanlara doğru koşmaları, muhtemelen saldırganlıktan kaynaklanmıyor. Sokak köpekleri çok sosyal hayvanlardır. İnsanlarla oynamak, kendilerini sevdirmek onlara heyecan verir. Böylece gördükleri insanlara doğru heyecan içerisinde koşabilirler.
İnsanların kendilerine yiyecek veriyor olması da bu koşmanın nedenleri arasındadır. Hele ki ellerinde paket taşıyan insanlara bu gözle baktıklarını iyi biliriz.
Ancak köpeklere karşı nasıl davranacağını bilmeyen insanlarımızın gereksiz korkulara kapılarak hayvanlardan kaçmaları, köpeği de korkutabilir ve böylece bu koşmanın niteliği değişebilir.
Köpeklerin saldırmasında onu besleyenlerin değil, istisna durumlar dışında köpeği bilmeden tahrik eden insanların sorumluluğu büyüktür. Bu nedenle okurunuzun bireysel olarak yapabileceği çok şey olabileceğini sanmıyorum.
Bunu aşmanın tek yolu, insanların köpeklerden korkmamayı ve onlara nasıl davranacağını öğrenmesidir. Amerika’da yılda 4 milyon insanın köpekler tarafından ısırıldığı ve bunu engellemek için tüm medyanın katıldığı eğitim haftaları yapıldığı düşünülürse, bu konuda medyamıza da ne kadar önemli bir rol düştüğünü daha iyi anlaşılacaktır.
Size ve kendisinden başka canlıların da yaşam haklarına saygı gösteren okurlarınıza sevgilerimi sunuyorum.”

X