Dünya Haberleri

  Sokak köpekleri artık metroda

  Hürriyet Haber
  21.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sovyet döneminde Moskova’nın dünyaca ünlü metrosuna girmeleri bile yasak olan sokak köpekleri artık işe gidip gelen yüzbinlerce kent sakini ile birlikte sabırla bir trenin gelip kapılarını açmasını bekliyor.

  Moskova’da sayıları 26 bini bulan sokak köpeklerinden birini bir koltuğa kıvrılmış, yanındakini koklayıp dururken görmek artık alışılmış bir durum. Hatta bu köpekler için www.metrodog.ru adlı bir web sitesi bile hazırlanmış.

  Bir grup zoolog ise Moskova’daki sokak köpeklerinin kente nasıl bu kadar hızlı adapte olduğunu araştırmış ve ilginç bulgular elde etmişler. Örneğin, Moskova’da Sovyet dönemi sonrası araç sayısının hızla artması ile birlikte sokak köpekleri yayalarla birlikte karşıdan karşıya geçmeyi, hatta renk körü olmalarına rağmen yeşil ışığın yanmasını beklemeyi bile öğrenmişler.

  Zoologlara göre "Moskovalıları onların köpekleri tanıdığından daha iyi tanıyan" sokak köpekleri aynı zamanda birer uzman psikolog. Köpeklerin insanlara saldırması ise çok ender görülen bir şey. Uzmanlar bu saldırıyı da ormanlık bir parkta yaşanması dolayısıyla, orada insanlarla daha az haşır neşir olan köpeklerin topraklarına yönelik tehdit hissetmesine bağlıyor. Köpekler kentin karakterinin de bir parçasını oluşturuyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı