Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Sokak kavgasını ayıran mahalle delikanlısı!'

Zaman zaman büyük gerginliklerin yaşandığı Beşiktaş-Gençlerbirliği maçının tartışmalı pozisyonlarını ve hakem Fırat Aydınus'un performansını Merkez Hakem Kurulu eski başkanı Mustafa Çulcu, hurriyet.com.tr için değerlendirdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Sokak kavgasını ayıran mahalle delikanlısı
DAKİKA 38: SKULASON'A ÇIKAN SARI KART YANLIŞ
Gençlerbirliği oyuncusu Skulason'a çıkan sarı kart yanlıştı. İkili mücadele idi. Sırf nabzı düşürmek için çıkarılan bir sarı kart.


DAKİKA 44: TAKIMIN ADI GALATASARAY OLUNCA!...

İrfan Can Kahveci, düdükten sonra topa vurdu diye sarı kart gördü. İki gün önce Trabzonspor-Galatasaray maçında Burak Yılmaz yine düdükten sonra topa vurdu ama Türkiye'nin 1 numaralı hakemi Cüneyt Çakır sarı kartı göstermedi. İki üst düzey hakem, ikisi de profesyonel; takımın adı Galatasaray olunca sarı çıkmıyor, ama Gençlerbirliği olunca çıkıyor. Burada bir yanlış var! Oysa ki kurallar çok açık...


DAKİKA 48: TOSIC'E SARI KART ÇIKMALIYDI
Tosic'in El Kabir'e yaptığı kol hareketi, kolunu rakibin yüzüne koyması derslerde sarı kart uygulamalarına örnek gösterilen bir pozisyon. UEFA'nın olmazsa olmazlarından. Ama sarı kart çıkmadı.

Sokak kavgasını ayıran mahalle delikanlısı
DAKİKA 54: MARIO GOMEZ KIRMIZI KART GÖRMELİYDİ
Gomez'in Slukalos'a yaptığı hareketin karşılığı kırmızı kart ama sarı kartla geçiştirdi. Bu, kolların ve dirseğin rakip oyuncuya karşı silah gibi kullanılmasına net bir örnekti. Ki, Skulason yüzüne aldığı darbe nedeniyle kan revan içinde sahadan çıktı.


DAKİKA 56 VE 57: İRFAN CAN'DAN PEŞ PEŞE İKİ SARI KARTLIK HAREKET

İrfan Can Kahveci'nin peş peşe iki hareketi vardı ki, ikisi de sarı karttı ve dolayısıyla ikinci sarıdan atılması gerekiyordu. Teknik direktör Mehmet Özdilek baktı ki kırmızı kart görecek; hakemden önce davranıp İrfan Can'ı oyundan aldı.

Sokak kavgasını ayıran mahalle delikanlısı
DAKİKA 58: CENK TOSUN'A SARI KART ÇIKMALIYDI
Cenk Tosun'un Ahmet Çalık'a yaptığı faulün karşılığı sarı karttı. Devamında Cenk Tosun, Ahmet Çalık uzun süre yerde yatıyor diye tahrik oldu ve hışımla bir şeyler yapmaya çalıştı. Bu öfke kontrolünü kaybettiği anlarda hakem Fırat Aydınus, Cenk'i neredeyse bir Kırkpınar güreşçisi gibi tek kol çekip indirecekti. Sokak kavgasını ayıran mahalle delikanlısı gibiydi. Böyle hakemlik olmaz. Sen hakem misin yoksa kavga ayıran mahalle abisi mi!


DAKİKA 67: GOL TEMİZ, OFSAYT YOK

Gökhan Töre'nin golünde ofsayt itirazları vardı ama pozisyon temiz. Ofsayt yok.


DAKİKA 69: DJALMA'YA 'ŞERBETLEME' SARI KARTI!
Djalma'nın Sosa'ya yaptığı hareket sadece fauldü. Sarı kartlık değildi. Ama hakem Aydınus sırf Beşiktaşlıların'ın tepkisini dindirmek için 'şerbetleme yaptı' ve sarı kart gösterdi.


DAKİKA 73: BECK'E DE SARI ÇIKMALIYDI
Beck'in, rakibine yaptığı hareketin karşılığı da sarı kart. Ayak yukarıdaydı. Ama Aydınus sadece faul verdi.


DAKİKA 90+3: ERSAN'IN HAREKETİNDE PENALTI YOK

Ersan Gülüm ile Spelmann'ın Beşiktaş ceza alanındaki mücadelesine penaltı verilmemesi doğru karar. Çünkü Ersan rakipten önce topa müdahale etti.

Sokak kavgasını ayıran mahalle delikanlısı
MAÇTAN SONRA TOLGA ZENGİN'E SARI KART ÇIKMALIYDI
Maçın bitiş düdüğünün ardından Tolga Zengin, hakemlerin gözü önünde çok agresif hareketler yaptı. Mutlak bir sarı kart ile disipline edilmeliydi. Ama hakem arkadaşımız olağanüstü hoşgörülü davrandı. Sadece seyretti.

Sokak kavgasını ayıran mahalle delikanlısı
SONUÇ: PROFESYONEL OLMUŞ AMA ŞARK KÜLTÜRÜYLE MAÇ YÖNETTİ
Görünen o ki, Fırat Aydınus deneyimli ve profesyonel olmasına rağmen hafta içinde Beşiktaş yöneticilerinin verdiği demeçlerin etkisinde kaldı. Sahada kuralları layıkıyla ugulayan çağdaş hakemliği değil, günü kurtaran, kafasına göre hareket eden ve hatta şerbetleme yapan bir anlayış içindeydi. Türkiye olarak profesyonel hakemlikte Avrupa'da öncüyüz ama hakemliğimiz maalesef Şark kültürüyle giden bir mantalitede.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler