GAZİANTEP HABERLERİ

Sokak hayvanlarına antifiriz tehdidi

AA / Zuhal Kocalar
20.01.2015 - 11:23Son Güncelleme :

- Havaların soğumasıyla araçlarda kullanılan antifirizin sızmalar nedeniyle sokak hayvanlarını tehdit ettiği bildirildi - Prof. Dr. Aytuğ: "Isınmak için araçların altına giren hayvanlar su ihtiyacını karşılamak için yerlerdeki antifiriz karışımı olan suları içince ölebiliyor. O yüzden sokak hayvanları için beslenme noktaları şart"

AA / Zuhal Kocalar

GAZİANTEP (AA) - ZUHAL UZUNDERE KOCALAR - Havaların soğumasıyla araçlarda kullanılan ve zaman zaman sızmalar sonucu sokağa akan antifirizin sokak hayvanlarını tehdit ettiği bildirildi.

Yakındoğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Aytuğ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kışın gelmesiyle sokaklarda yaşayan hayvanların açlık, susuzluk gibi sorunlarına soğuğun da eklendiğini söyledi.

Özellikle aç kalan hayvanlar için soğuğun ölüm nedenlerinin başında geldiğini belirten Aytuğ, hayvanların soğuk, hastalık gibi problemlerle savaşabilmek için gerekli mekanizmalara sahip olduğunu ancak bu mekanizmaları fonksiyonel olarak kullanabilmesi için yemek ve suya ihtiyaçları duyduklarını ifade etti.

Doğada bazı hayvanların soğukla başa çıkabilmek için metabolizmalarını yavaşlatmak amacıyla kış uykusuna yattıklarını, bazılarının ise sıcak coğrafyalara göç ettiklerini anımsatan Aytuğ, özellikle kentlerdeki sokak hayvanların tüm yaşamlarını yazın sıcak, kışın da soğukla yüz yüze kalarak sürdürmek zorunda olduklarını vurguladı.

İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da soğuk havalarda hipotermi (vücut sıcaklığının düşmesi) geliştiğine dikkati çeken Aytuğ, şöyle konuştu:

"Hayvanların vücutları tüylerle kaplı olduğu için üşümedikleri düşünülüyor ama böyle değil. Onlar da üşüyor. Vücut sıcaklığı 34,4 derecenin altına düştüğünde hayvanlar titremeye başlar ve ısınabilecekleri yer ararlar. Sıcak bir ortam bulurlarsa hayvanın vücut ısısı normale dönmeye başlar. Bunun sağlanamaması durumunda yani herhangi bir müdahale yapılmadığında vücut sıcaklığı düşmeye devam eder. Organlara kan akışı düzensizleşir, tüm organ fonksiyonları olumsuz etkilenir ve sonuçta ölüm şekillenir. Büyüklükleri, kıl örtülerinin uzunluğu ve sıklığı ne olursa olsun soğukta kalan tüm kedi ve köpekler için hipotermi riski söz konusudur."

Aytuğ, vücudun ıslak kalmasının sıcaklığın düşüşünü etkileyen önemli bir faktör olduğuna aktardı.

Hipotermiyi şiddetlendirerek geri dönüşümsüz kılan bir diğer faktörün de açlık olduğuna işaret eden Aytuğ, dolayısıyla hayvanların vücutlarının soğuğa karşı direnebilmesi için mutlaka beslenmeleri ve su içmeleri gerektiğini dile getirdi

Sokak hayvanları için ıslanmaktan korunabilecekleri, rüzgarı kesen barınma alanı oluşturulması gerektiğini vurgulayan Aytuğ, çok basit malzemeler kullanılarak yapılacak barınakların hayvanlar için hayat kurtarıcı olabileceğini kaydetti.

- Antifiriz tehlikesi

Prof. Dr. Aytuğ, soğuk havalarda sokak hayvanlarını bekleyen bir diğer tehlikenin de genellikle araçlarda kullanılan antifiriz olduğuna işaret etti.

Arabaların motor bölümümünde kullanılan ve donmayı engelleyen antifirizin hayvanları kısa sürede ölüme sürükleyen önemli bir toksin olduğuna dikkati çeken Aytuğ, şunları kaydetti:

"Bu sıvı, soğuk ve ıslanmaktan korunmaya çalışırken arabaların altına sığınan köpek ve kedilerin bulundukları ortamdaki toksinli su birikintileri ölümlerine neden olabilir. Isınmak için araçların altına giren hayvanlar su ihtiyacını karşılamak için yerlerdeki antifiriz karışımı olan suları içince ölebiliyor. O yüzden sokak hayvanları için beslenme noktaları şart."

Soğuk havada en fazla risk altında olanların yavru, hasta ve yaşlı hayvanlar olduğunu vurgulayan Aytuğ, "Sokakta onları açlık, susuzluk ve soğukla baş başa bırakmak, bir anlamda ölümle yüz yüze kalmalarını sessizce izleyerek ölmelerini beklemektir" dedi.

Aytuğ, bu nedenle vatandaşları sokak hayvanlarına karşı duyarlı olmaya çağırdı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Sokak hayvanlarına antifiriz tehdidi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ocak 2015 tarihinde saat 11 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sokak hayvanlarına antifiriz tehdidi haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   04:58
  • Guneş
   06:33
  • Öğle
   12:26
  • İkindi
   15:34
  • Akşam
   18:00
  • Yatsı
   19:23
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı