Gündem Haberleri

  Sokak çocuklarını sporla topluma kazandırıyor

  Hürriyet Haber
  02.02.2011 - 16:29 | Son Güncelleme:

  Serhat Enyüce, sokak çocuklarından oluşturduğu takımı Türkiye şampiyonu yaptı, imkansızı başardı ve büyük başarılara imza attı.

  PROGRAMI BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ / WEB TV

  Sabancı Vakfı'nın desteğiyle hayata geçen ve "sıradışı kişilerin olağanüstü öykülerini" konu alan "Fark Yaratanlar" programının 27 Ocak Perşembe günkü konuğu, geçimini sokaklardan sağlayan ve poliste kaydı olan çocukları topluma kazandırmak amacıyla yola çıkan ve bu çocuklardan oluşturduğu "Polis Gücü Buz Hokeyi Takımı" ile Türkiye şampiyonu olan ve önemli başarılara imza atmaya hazırlanan Serhat Enyüce oldu.   

  Programda takımının kurulma öyküsü ve beklentilerini paylaşan Serhat Enyüce, Erzurum Polis Meslek Okulu Müdür Yardımcısı ve Buz Hokeyi Antrenörü. Enyüce, Türkiye'deki büyük kentlerin en büyük sosyo-ekonomik sorunu olan sokaklarda satıcılık yapan çocukların hayatını değiştirmek ve  ülke için bir gurur kaynağı haline getirmek amacıyla yola çıktı. Enyüce, kentte buz hokeyi sahası olmadığı için Erzurum'un simgesi Havuzlu Meydan'da, itfaiyenin su ile doldurduğu ve buz tutan havuzda, 10-14 yaş grubu çocuklardan oluşan takımıyla çalışmalarına başladı. Buz hokeyi malzeme sıkıntısını ise robocop polislerinin malzemeleriyle gidermeye çalıştı. Olanaksızlara rağmen yılmayan,  seçiciliği ve disiplinli yaklaşımıyla amacına ulaşmayı başaran Enyüce,  Erzurum'da kışın en ağır şartlarına alışkın ve buz hokeyi için biçilmiş kaftan olan sokak çocuklarından oluşturduğu "Polis Gücü Buz Hokeyi Takımı" ile suça çok yakın yaşayan bu çocukları spora kazandırmayı başardı. Takım, 2008 yılında dalında Türkiye şampiyonu oldu.

  Kars'ın Selim ilçesinde buz tutmuş yolda buz pateni kayan sokak çocuklarının görüntülerini izlerken buz hokeyi takımının hayalini kuran Enyüce, hayalini gerçekleştirmekle kalmadı, buz hokeyi sporunun Erzurum'la anılmasına da vesile oldu. Erzurum, 25. Dünya Üniversiteler Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

  Sabancı Vakfı Türkiye'nin Fark Yaratanlar'ını arıyor

  Sabancı Vakfı, Ekim 2009'da hayata geçirdiği Fark Yaratanlar televizyon programı için Türkiye'nin yeni fark yaratan hikayelerini arıyor. Yaptıklarıyla toplumda fark yaratan kişilerin paylaşıldığı ve eski soruna yeni çözüm getiren, yaratıcı ve yaygınlaştırılabilir çalışmaların altının çizildiği Fark Yaratanlar programı, yeni bölümleriyle de iyi örneklerin çoğalmasını teşvik edecek.

  "Fark Yaratanlar" programına konu olacak isimler, Türkiye'nin dört bir yanından gelen başvurular arasından seçiliyor. Seçilen Fark Yaratanlar, her Perşembe günü saat 20:50'de CNN Türk ekranlarından izleyicilerle buluşuyor

  Toplumda Fark Yaratan çalışmalar yapan isimler başvurularını www.farkyaratanlar.org internet sitesi üzerinden yapabilirler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı