Gündem Haberleri

  Sokak çocukları gazeteci oldu

  Hürriyet Haber
  15.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kendilerini yazacak, seslerini duyuracaklar

  ARTIK sokak çocuklarının da bir gazetesi var: Bu gazete sayesinde onlar da seslerini duyurabilecek. Yıllardır dışlanan, sevgi ve ilgiye muhtaç olan sokak çocukları bundan sonra isteklerini, sorunlarını ve özlemlerini yazılı olarak dile getirebilecekler. Sokak Çocukları Gönüllüleri Derneği ile 0216 Gazetesi'nin ortaklaşa düzenlediği Umut Çocukları Gazete Projesi'ne göre, sokak çocukları, bugün yayım hayatına başlayıp 15 günde bir yayımlanacak olan 0216 Gazetesi'nde, seslerini duyuracaklar. Projenin başlaması nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, sokak çucuklarının yıllarca ihmal edildiğini belirterek, toplumun yeni sahip çıkmaya başladığı bu çocukların en büyük ihtiyacının sevgi olduğunu söyledi. Öztürk, çocukların gazete projesinin etkileyici olduğunu ve kendilerinin de belediye olarak çıkartacakları gazete ve dergide çocuklara yer vereceklerini söyledi.

  Mizanpaj öğrenecekler

  Sokak çocuklarına gazetelerinde iki sayfa ayıran 0216 Gazetesi sahibi Mehmet Savaş Tümer de sokak çocukların tanıdıktan sonra onlar için yapılarların yeterli olmadığını gördüklerini belirtti. Tümer, sokak çocuklarının yazılarını hazırlamaları için bilgisayar ve mizanpaj öğreteceklerini ve çocuklara gazetecilik ilkelerini benimseteceklerini de ifade etti.

  Sokak Çocukları Gönüllüleri Derneği Başkanı Yusuf Kulca da dernek olarak tek eksiklerin seslerini duyurmak olduğunu söyledi. Gazetede çıkacak yazılarda sokak çocuklarının yetenekleri ve özlemlerinin yeralacağını anlattı.

  Konuşmaların ardından sokak çocukları bugün çıkacak olan 0216 Gazetesi'nde kendilerine ayrılan sayfaları bilgisayarda hazırladılar. Çocuklar ilk sayıda daha çok şiir ve resimlere yer verirken, yazılarında da sevgiye duydukları özlemleri belirttiler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı