Gündem Haberleri

  Sokağa destek verdi

  Hürriyet Haber
  20.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Brezilya’da günlerdir artarak devam eden protesto gösterileri daha çok belediye başkanlarına, valilere ve polise yöneldi.

  Eski gerilla olan Devlet Başkanı Dilma Rousseff ise “Şiddeti kınıyorum ancak protestolardan gurur duydum. Şimdi ülkemiz daha güçlü” dedi.

  BREZİLYA’da 2 Haziran’da başlayan, toplu taşıma ücretlerine yapılan zammın, 2014 Dünya Kupası için yapılan harcamaların, yoksulluğun protesto edildiği eylemler dinmiyor. Polisin şiddeti devam ederken, Devlet Başkanı Dilma Rousseff (65) önceki gün göstericilere destek açıklaması yaparak “Onbinlerce kişinin daha iyi imkânlar için sokağa çıkmış olmasından gurur duydum. Brezilya güne daha güçlü bir ülke olarak uyandı” dedi. 2011 yılında ülkenin ilk kadın Devlet Başkanı olan Rousseff, 1964–1985 diktatörlük döneminde hapis yatan, işkenceye uğrayan eski bir Marksist gerilla. 1992’deki Devlet Başkanı Fernando Collor de Mello’nun yargılanması talebiyle yapılan büyük eylemlerin aksine göstericilerin hedefindeki isim bu kez, ılımlı açıklamalar yapmasının da
  etkisiyle Rousseff değil.

  Ekonomideki büyüme oranının düşmesi ve yüksek enflasyon nedeniyle 2011’den beri ilk kez anketlerde popülaritesini kaybetse de göstericilerin tepkisi daha çok adı yolsuzluk skandallarına karışan hükümete, valilere, belediye başkanlarına ve sert müdahalede bulunan polislere. Ülkenin federatif yapısından dolayı emri valiler veriyor.

  ZAMLAR GERİ ALINDI

  Gösterilerin fitilini ateşleyen ise Sao Paulo’daki yerel yönetimin aldığı ulaşım zammı idi. Sao Paulo ve Rio kentlerinde yönetimler zamların geri alındığını ve fiyatların eskisi gibi uygulanacağını duyurdu. Ancak bu kararın ardından gösterilerin sürüp sürmeyeceği bilinmiyor. Sao Paulo ve diğer kentlerde gösteriler sürdü. Konfederasyon Kupası boyunca Rio de Janeiro, Minas Gerais, Bahia, Ceara ve başkent Brasilia’da konuşlandırılacağı açıklanan ‘özel polisin’ ne kadar süre kalacağına karar verecek olan da yine yerel yönetimler.

  NYT’den Erdoğan karşılaştırması

  Hedef adamlardan biri eski diktatör döneminden kalma, futbol federasyonunun başındaki Jose Maria Marin. Eski rejimin aktörleri tarafından desteklendiği söylenen Marin, Olimpiyat ve Dünya Kupası için hazırlanan  projelerindeki yolsuzlukların sorumlusu tutuluyor.
  New York Times gazetesi ise Gezi Parkı isyanına Başbakan Erdoğan’ın verdiği tepkiyi Devlet Başkanı Rousseff’ın tutumuyla karşılaştırdı. Gazete, “Erdoğan, göstericileri terörist, vandal ve çapulcu diye nitelerken, Rousseff, Brezilya’nın küresel hedefleriyle milyonlarca vatandaşının gerçekliği arasındaki uçurumun yarattığı huzursuzluğun farkındaydı” dedi.

  Kim bunlar

  Datafolha isimli araştırma şirketi tarafından yapılan araştırmanın sonucuna göre, göstericilerin yüzde 53’ü 25 yaş altında.
  Yüzde 73’ünün ilk protestosu.
  Yüzde 77’si üniversite öğrencisi, yüzde 22’si orta öğrenimde.
  Gençlerin yüzde 84’ü politik tercihlerinin olmadığını belirtiyor.
  Yüzde 56’sı protestoların çıkış nedeni olarak bilet zamlarını birinci sıraya koyuyor. Yolsuzlukları protesto yüzde 40 ile ikinci sırada yer alırken, polis şiddeti yüzünden gösterilere katılanların oranı yüzde 31.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı