Gündem Haberleri

  Sokağa çıkma yasağı Anayasa'ya aykırı mı?

  Hürriyet Haber
  15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi, sayım günlerinde sokağa çıkma yasağının Anayasaya aykırılığını görüşecek. Sayım günü sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği için yargılanan bir vatandaşın savunmasında, uygulamanın Anayasa'ya aykırı olduğunu iddia etmesi üzerine mahkeme heyeti, Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

  Anayasa Mahkemesi de yasağın dayanağı olan 219 sayılı KHK'nin ilgili maddesinin iptal istemini esastan görüşmeye karar verdi.

  22 Ekim Pazar günü yapılan genel nüfus sayımının ardından, sokağa çıkma yasağına uymadığı gerekçesiyle bir vatandaş hakkında Beydağı Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. İsmi açıklanmayan vatandaş, yasağın dayanağı olan 219 sayılı Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin 32. maddesindeki ''Genel nüfus sayımlarında sokağa çıkma yasağı konur'' hükmünün Anayasa'ya aykırı olduğunu iddia etti.

  Beydağı Sulh Ceza Mahkemesi de bu iddiayı ciddi bularak, itiraz yoluyla iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

  Anayasa Mahkemesi, başvuruda ilk incelemeyi yaptı ve dosyada herhangi bir eksiklik bulmadı. Yüksek Mahkeme, davaya ilişkin raportörün raporunu hazırlamasından sonra iptal istemini esastan görüşerek karara bağlayacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı