Ege Haberleri

EGE

  Şok suçlama

  Hürriyet Haber
  16 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 16 Aralık 2000 - 00:01

  Çete lideri olduğu iddiasıyla İzmir DGM'de yargılanan Mehmet Kulaksız, MHP Milletvekili Yusuf Kırkpınar ile Organize Suçlar Şube Müdürü Muhteşem Çavuşoğlu'nun ticari rekabet yüzünden kendisine komplo kurduğunu öne sürdü.

  İZMİR'de, çete lideri olduğu iddiasıyla yargılanan Mehmet Kulaksız, DGM'de verdiği şok ifadede milletvekili ve polisi suçladı. MHP İzmir Milletvekili Yusuf Kırkıpar'ın çıkarına engel olduğu için iftiraya uğradığını öne süren Kulaksız, ‘‘Bu, ticari rakibim milletvekili Kırkpınar ile arkadaşı Organize Suçlar Şube Müdürü Muhteşem Çavuşoğlu'nun komplosudur’’ dedi.

  BAYRAKLI'da servis taşımacılığı ve galericilik yapan Mehmet Kulaksız, 13 kişiyle birlikte iki ay önce gözaltına alınmış, ruhsatsız 2 tabanca ele geçirilmişti. Organize Suçlar Şubesi'nde sorgulanan Kulaksız ile adamlarının taşımacılık ihalelerini hileyle aldığı, adam kaçırarak dövdüğü, işkence yaptığı, haraç alıp senet imzalattığı öne sürülmüştü. İzmir DGM Sorgu Hakimliği'nce Mehmet Kulaksız, kardeşi Osman Kulaksız, Adnan Çay ve Metin Aydoğdu tutuklarken; 9 kişi serbest bırakılmıştı.

  Çıkar çatışması

  ÇETE lideri olmak suçundan Mehmet Kulaksız hakkında 6 yıl, diğer sanıklar hakkında ise çete üyesi olmak suçundan 3 yıl hapis cezası istemiyle İzmir Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde açılan davanın ilk duruşmasına tüm sanıklar katıldı.

  İHALELERE girip kendisi gibi taşımacılık işi yapan Kırkpınar Turizm'in sahibi Yusuf Kırkpınar'ın çıkarına dokunduğu için sindirilmek istediğini iddia eden Kulaksız, ifadesinde şöyle dedi:

  İşte, o ifade

  ‘‘BEN de şirketimle taşıma işi yapıyorum. Kırkpınar Turizm'in girdiği taşıma ihalelerine biz de giriyorduk. Yüksek fiyat kırdığımız için bizi sindirmeye çalıştılar. Ticari rakip olarak gördüler. Gözaltına alınmadan bir gün önce TARİŞ'in 60 milyarlık ihalesine katılıp yüzde 35 fiyat kırdım. Bu ihaleyi Kırkpınar'ın şirketi ancak yüzde 36 fiyat kırarak alabildi. İhaleden bir gün sonra Organize Suçlar Şubesi beni ve yakınlarımı gözaltına aldı. Milletvekili Kırkpınar ile yakın arkadaş olan Organize Suçlar Şube Müdürü Çavuşoğlu, gözaltındayken, (Size İzmir'de başka iş mi yok? Niye ihalelere girip bu kadar yüksek kırım yaptınız?) diyerek baskı yaptı. Emniyette ifade vermedim. Yazılmış kağıtları bana zorla imzalatıp, parmak bastırttılar.’’

  Hakim not düşürdü

  MEHMET Kulaksız'ın ifadesini yazdıran Mahkeme Başkanı Dinçer Cengiz, polis müdürü ve milletvekiline yönelik suçlamayla ilgili olarak gerekli yerlere şikayetlerin yapılabileceğini söyleyip, ‘‘Sanığa ve vekiline böyle bir usulsuzlük yapılıyorsa yargının her zaman için bu sorunların peşinde olduğu hatırlatılarak davanın kişiselleştirilmemesi konusu hatırlatıldı’’ diyerek not düşürdü. Tutuklu sanıklardan Osman Kulaksız ve diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmedi. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Mehmet Kulaksız, kardeşi Osman Kulaksız, Adnan Çay ve Metin Aydoğdu'nun da serbest bırakılmasına karar verip tanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi.

  PİSLİKTEN ATILDI

  DGM'deki duruşmanın ardından DHA muhabirinin sorularını yanıtlayan MHP İzmir Milletvekili Yusuf Kırkpınar, iki yıldan beri şirketlerinin yönetimini kayyuma devrettiğini ve işlerinin başında olmadığını söyledi. Kırkpınar, Mehmet Kulaksız'ın, Bayraklı Ülkü Ocağı Başkanı olduğu dönemdeki davranış, ilişki ve yaptıklarının onaylamadığını belirtti, ‘‘Ocağı kullanarak bazı işler yapıyordu. Pislikleri nedeniyle kendisini attırdım, ocağı da kapattırdım. Tüm sıkıntısı bundan’’ dedi. Yusuf Kırkpınar, Kulaksız'ın geçmişte bazı olaylar nedeniyle tutuklandığını da kaydetti, ‘‘Bu tür pisliklerle sonuna kadar uğraşacağım’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı