Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şok karar

  Hürriyet Haber
  07 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 07 Şubat 2000 - 00:01

  Mİllİ Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan ve her ilde şubesi açılan Milli Eğitim Vakfı'nın okullarda topladığı 1-5 milyon lira arasındaki ‘‘Katkı payı’’ arap saçına döndü. Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Zeybek tarafından Antalya 1'nci İdare Mahkemesi'nde Antalya Valiliği aleyhine açılan davada, vakfın okullarda makbuz karşılığı para toplamasına ‘‘Yürütmeyi durdurma kararı’’ verildi.

  Mahkeme heyeti kararda, ‘‘Katkı paylarının velilerin özgür iradelerine bırakılmış bağış niteliği taşımadığı, öğrenci velileri için mali yükümlülük niteliği taşıdığı, bunun ise ancak yasa ile konulup değiştirilebileceği, Antalya Valiliği ile Milli Eğitim Vakfı'nın bunu yapmaya yetkisinin bulunmadığı’’ görüşüne yer verdi. Uygulamanın hukuka aykırı nitelik taşadığı da belirtildi.

  Mahkemenin bu kararına Antalya Valiliği de itiraz etti. Vali Yardımcısı Atilla Yaşa imzasını taşıyan başvuruda, velilerden alınan katkı payının mali yükümlülük getirmediği ve gönüllülük esaslarına göre toplandığı belirtildi. İtirazda, alınan kararın iptal edilmemesi halinde doğal sonuç olarak idarenin yararlı yenilikler yapamayacağı ve bunun önünün kesilmiş olacağına da yer verildi.

  İşte karar

  Antalya 1. İdare Mahkemesinin kararı şöyle: ‘‘Katkı paylarının velilerin özgür iradelerine bırakılmış bağış niteliği taşımadığı, öğrenci velileri için mali yükümlülük niteliği taşıdığı, bunun ise ancak yasa ile konulup değiştirilebileceği, Antalya Valiliği ile Milli Eğitim Vakfı'nın bunu yapmaya yetkisinin bulunmadığı, uygulamanın hukuka aykırı nitelik taşıdığı kararlaştırılmıştır.’’

  Eski sistem

  MİLLİ Eğitim Bakanlığı'nın Milli Eğitim Vakfı'nı kurmadan önce okullarda gelişi güzel paralar toplanıyordu. Özellikle okula öğrenci kayıtları sırasında okul idareleri tarafından koruma dernekleri ve aile birlikleri tarafından velilerden zorla bağış adı altında yüklü meblağlar talep ediliyordu. Bunun yanında, okullar açıldıktan sonra neredeyse her ay, fotokopi, teksir, okula spor malzemesi, klima alımı veya tadilat yapılacağı gerekçe gösterilip paralar toplanıyordu. Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından da denetlenen ancak kanun gereği sadece Emniyet Müdürlüğü Dernekler Masası'nın denetimine tabi olan okul koruma derneklerinde usulsüzlük hat safhaya ulaşıyordu. Velilerden toplanan paraların kullanma yetkisi ise sadece dernek başkanlarında oluyordu. Bu konuda bir çok okul müdürü de soruşturma geçirmiş, hatta bazıları görevden alınmıştı. Zaman zaman da veli ile okul idaresi mahkemelik bile olmuştu.

  Yeni sistem

  MİLLİ Eğitim Vakfı kurulunca ilk iş olarak okullarda keyfi para toplanılmasına son verildi. Okul müdürlüklerine gönderilen genelge ile vakfın her okulda okul müdürü başkanlığında komisyonları oluşturuldu. Bu komisyonlarda öğrenci temsilcilerine bile yer verildi. Bunun dışında vakfın Antalya Şubesi'nin başkanlığına Antalya Valisi getirildi. Yönetimde Milli Eğitim Müdürü ile birlikte okul müdürleri ve veli temsilcileri yer aldı. Vakıf genel merkezi tarafından bastırılan makbuzlar okullara dağıtılıp genelgeye göre mali durumu iyi olan velilerden her öğretim dönemi için 1-5 milyon lira katkı payı alınması istendi. Bu kardan sonra okullarda gelişi güzel para toplanması bıçak gibi kesildi. Veliler ile okul idarelerinin tartışmaları sona erdi. Okullarda karne ve fotokopi parası toplama işi son buldu. Toplanan paraların yüzde 75'i okulların ihtiyaçları için, yüzde 15'i Milli Eğitim Vakfı Genel Merkezi'ne gönderildi. Geriye kalan yüzde 10'luk bölümle ise kırsal kesimde para toplanamayan okulların ihtiyaçlarına harcanması için ayrıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı