Ege Haberleri

EGE

  Şok karar

  Utku BOLULU İZMİR (DHA)
  06 Eylül 2013 - 12:32Son Güncelleme : 06 Eylül 2013 - 12:58

  1. Akdeniz Film Festivali başlamadan iptal oldu.

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi'nin 1-9 Kasım 2013 tarihleri arasında düzenleyeceğini duyurduğu, 25 ülkeden 210 filmin başvuru yaptığı uluslararası bir etkinlik olan “1. Akdeniz Film Festivali” şok bir kararla iptal edildi. Belediye yönetiminin ihale öncesi yaklaşık fiyat araştırmasının gerçekçi yürütülememesini gerekçe gösterdiği iptal kararına organizasyon maliyetinin beklenenden yüksek çıkması neden oldu.
  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yeni uluslararası etkinliği olan “1. Akdeniz Film Festivali', kamuoyuna Ağustos ayında duyuruldu. Ancak, ön hazırlıkları bir yıldan fazla süredir devam ediyordu. Dünya sinemasını İzmirli sanatseverlerle buluşturması beklenen, kentin kültür sanat hayatına canlılık getirmesi hedeflenen Akdeniz Film Festivali ve Uçan Balık Yarışması'na başvurular bile tamamlandı.

  YARIŞMA ÖDÜLLERİ BİLE BELLİYDİ
  Temmuz ayından itibaren Akdeniz Film Festivali'nin intersintesi bile yayına girdi. Hatta Uçan Balık Film Yarışmasının ödül tutarları bile burada yayınlandı. En iyi film: Uçan Balık Ödülü ve 25.000 Avro, En iyi Yönetmen: Uçan Balık Ödülü ve 15.000 Avro, en iyi Erkek Oyuncu: Uçan Balık Ödülü ve 10.000 Avro, en iyi kadın oyuncu: Uçan Balık Ödülü ve 10.000 Avro ve Jüri Özel Ödülü: Uçan Balık Ödülü ve 10.000 Avro olarak duyuruldu.

  FİLM DÜNYASINDA HEYECAN YARATMIŞTI
  Çok sayıda uluslararası sinema kuruluşlarının da işbirliğiyle toplam 210 filmin Festival'a başvurduğununu da belediye yönetimi duyurdu. Beklentinin çok üzerindeki başvuru sayısıyla uzun metrajdan belgesele, kısa filmlerden deneysel filmlere kadar farklı türden pek çok filmin odağı olan festival, sanat çevrelerinde heyecan da yarattı. Akdeniz ülkelerinden filmler ile Akdeniz temasını içinde barındıran filmlerin başvurduğu festivale Türkiye'nin yanısıra Karadağ, Slovenya, Bosna-Hersek, İtalya, Makedonya, Lübnan, Fransa, Hırvatistan, İspanya, Cezayir, Fas, Tunus, Arnavutluk, Filistin, Suriye, Sırbistan ve Mısır olmak üzere toplam 17 ülkeden başvuru geldiği açıklandı. Bunların yanısıra Almanya, İsviçre, İrlanda, Belçika, Irak, Kuveyt, Senegal ve Arabistan gibi 8 ülke de Akdeniz ülkeleriyle gerçekleştirdikleri ortak yapımlarla festival başvurusu gerçekleştirdiği bilgisi de verildi. Toplam 210 eserin 30'u yarışma filmi, 49'u kısa film, 53'ü belgesel, 78'i ise uzun metraj kurmaca kategorilerinde festivalde yeralmak istedi. Ön seçici kurulun Ağustos ayı sonuna kadar değerlendirmesini tamamlayacağı açıklanmıştı.

  FESTİVAL'IN BAŞKANI KOCAOĞLU'YDU
  Akdeniz Film Festivali'nin Başkanı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Yürütme Kurulu Başkanı ise Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan olarak festvivalin internet sitesinde yeralmıştı. Festival'a sinema dünyasının yakından tanıdığı akademisyenler ve sinemacılar vardı. Bunların arnasında Ragıp Taranç, Roberto Cavalli, Sali Saliji resmi danışmanlar olarak görev yaptı.
  Sinema dünyası Ağustos ayındaki ön seçici kurul değerlendirmesi sonucunu beklerken, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin festival organizasyonunu hizmetini satın alacağı ihale sürecinde olumsuz gelişmeler yaşandı. Gösterilecek filmler için ödenecek telifler, festival konuklarının ağırlanması, festival etkinlikleri giderleri, ödüller ve benzeri harcamalar için ihale öncesi yapılan yaklaşık maliyet belirlemesinde sorunlar yaşandı. Fiyat beklenen firmalardan geri dönüşler olmadı. Festival'in düzenleneceği süreçte otellerin dolu olması teklif hazırlayan firmaları zor durumda bıraktı. Eylül ayı başında sadece bir firmadan gelen yaklaşık maliyetlerin beklenenden yüksek çıkması belediye yönetimini zor durumda bıraktı. Sağlıklı maliyet tespiti yapılamaması ve yüksek bedel nedeniyle çalışmalar durduruldu. İhaleye çıkılmadı. Açılan internet sitesinin yayını kesildi.

  BELEDİYEDEN AÇIKLAMA: GERÇEKÇİ FİYAT ARAŞTIRMASI YAPILAMADI
  İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetimi sinema dünyasını şok eden bir kararla ilkini yapacağını açıkladığı Akdeniz Film Festivali'ni iptal etti. Belediye yönetimi iptalin gerekçesinin gerçekçi yaklaşık fiyat araştırması yürütülememesi, ihale süreçleri dikkate alındığında 1-9 Kasım arasına organizasyonunun yetiştirilemeyeceğini açıkladı. Belediye yetkilileri “Aynı tarihlerde İzmir’de düzenlenecek İzmir İktisat Kongresi nedeniyle 5 yıldızlı otellerde yer sorunu ortaya çıktı. Teklif sunan firmalar, bu durumun konaklama hizmeti açısından sorun yaratabileceği gerekçesiyle maliyet fiyatlarını veremedi. Hatta idaremize, taahhütlerini yerine getiremeyecekleri endişesiyle ihaleye katılamayacaklarını bildirdiler. Hizmet alımına ilişkin yaklaşık fiyat araştırması da bu nedenlerle gerçekçi bir biçimde yürütülemedi. İhale süreci de dikkate alındığında, belirlenen tarihte bu organizasyonun yapılması mümkün görünmüyor” dedi.

  TARANÇ: SİNEMACILAR OLARAK ŞAŞKIN VE KIRGINIZ
  Akdeniz Film Festivali'nin danışmanı sinemacı akademisyen Ragıp Taranç ise yaptığı açıklamada, kırgın olduğunu söyledi. İzmir'in yıllardır eksikliğini hissettiği festivalin gerçekleşmesi için özveriyle çalıştıklarını belirten Taranç, “Uluslararası film enstitü ve Vakıflar'ndan destek aldık. Jürimizde Türk ve yabancı sinemacılar var. Gerekli yazışmalar yapıldı. Yarışmanı bütçesi bile hazırlandı. Belediye kendisi rakamları belirledi. Lozan'dan İzmir Sanat'a kırmızı halı organizasyonu bile yapıldı. Yabancı ve Türk sinemacıların ne zaman geleceği, kaç gün kalacağını bile programladık. Uluslararası medyada da festivalle ilgili haber yeraldı. Biz İzmir sevgimizden dolayı bu işe girdik. Sinemacılar olarak şaşkın ve kırgınız. Belediye'nin iptal için hangi gerekçeleri açıklayacağını merak ediyorum” dedi.
  ub (iö)
  foto

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı