Ege Haberleri

  Şok dalga tedavisi

  İZMİR, (DHA)
  15.09.2015 - 14:07 | Son Güncelleme:

  ÖZEL Gözde İzmir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Artun Aydın, şiddetli bir ağrı oluşturarak yaşam kalitesini bozan topuk dikeni rahatsızlığının, ağrısız ve anestezi gerektirmeyen, "şok dalga yöntemi" (ESWT) ile tedavi edilebildiğini söyledi.

  Şok dalga tedavisi

  Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Artun Aydın, başta topuk dikeni olmak üzere tenisçi ve golfçü dirseği ile omuz ağrısı rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan şok dalga tedavisi hakkında bilgi verdi. Şok dalga tedavisinin, vücut dışında oluşturulan şok (basınç) dalgalarının çelik başlı bir cihaz yardımıyla vücudun istenilen bölgesine odaklanmasına dayanan, girişimsel olmayan bir tedavi şekli olduğunu anlatan Dr. Aydın, "Bu şok dalgaları yüksek basınçlı dalgalardır. Böbrek taşını kırmak amacıyla geliştirilen bu tedavi şekli, özellikle topuk dikeni, dirsek ve omuz gibi kas iskelet sistemi ağrılarında da başarıyla kullanılıyor. Ağrısız olan ve anestezi gerektirmeyen bu uygulama, hastanın hastanede kalmasına gerek kalmadan günübirlik tedavi sağlıyor" diye konuştu.

  Şok dalga tedavisi

  NASIL UYGULANIYOR?

  Ortalama bir seansın 5-10 dakika arasında sürdüğünü, 3 ila 5 gün arayla yapılan toplam 3 seans şok dalga tedavisi sonrasında yüksek oranda iyilik hali oluşup hastaların yaşam kalitesinin arttığını söyleyen Dr. Aydın, bu tedavinin topuk dikeninde yüzde 85, tenisçi ve golfçü dirseğinde yüzde 70, omuz kireçlenmesinde yüzde 80 başarı oranına sahip günümüzde uygulanan en son teknolojik yöntem olduğunu ifade etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı