"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Soğuklar bastırmadan cildiniz için önlem alın

Buz gibi rüzgarlar, dinmeyen yağmurlar ve kalorifer petekleri yüzünden havası kuruyan odalarda geçireceğiniz uzun saatlere hazır mısınız?

Değilseniz, hatırlatalım: Bu dış etkenlerin cildinizi hırpalamaması için özel bakım yapmayı ihmal etmeyin.

YAĞMUR=SERBET RADİKALLER

Havadaki egzoz dumanı, toz gibi olumsuz etkenlerden oluşmuş zehirli kokteyl, yağmurla birlikte kelimenin tam anlamıyla “cilde derinlemesine” nüfuz ediyor. Normal koşullarda yağmur sorun yaratmıyor. Çünkü sağlıklı bir cilt yeterli miktarda korunma mekanizmasına sahip. Ancak yılın bu en soğuk mevsiminde cildin koruma bariyerleri daha geçirgen bir hale geliyor ve zehirli moleküller cilt tarafından daha kolay kabul ediliyor. Burada da oksijeni azaltarak serbest radikallerin hücre bombardımanına neden oluyor.
Dolayısıyla özellikle nemli günlerde yoğun bir bakım stratejisi uygulamakta fayda var. Örneğin, kullandığınız yüz kremi cildin bariyer fonksiyonunu güçlendirmeli ve serbest radikallerle savaşacak özellikte olmalı. Bu yüzden içeriğinde yağ asitleri ve C vitamini olan ürünleri tercih etmenizde fayda var.

SOĞUK=NEMSİZLİK

Dışarıdaki hava 8 derecenin altına düştüğü andan itibaren yağ bezleri daha az üretim yapmaya başlıyor. Sonuçta cildin kendi koruma tabakası geçirgenleşiyor, cilt geriliyor ve kuruyarak kepekleniyor. Soğuk havanın kurutan ve nemi alan etkisiyle de ciltte kuruluk problemi baş gösteriyor.
Bu yüzden özellikle kış mevsiminde her cilt, kuru cilt tipleriyle bir tutulmalı; yağ lipidleri ve nem tutan hyalüronik asit içerikli su bazlı kremleri tercih etmeli...

RÜZGAR=SOĞUK HİSSİ

Özellikle rüzgarlı havalar cildin düşük ısıyı daha yoğun bir şekilde hissetmesine neden oluyor. Peki, bunun nedeni ne? Soğuk havalarda vücut iç organlara cildimizden daha fazla özen göstermeyi yeğliyor. Bu yüzden de ciltteki, ısıtıcı etkisi olan kan dolaşımı azalıyor.
Soğuk havada dışarı çıktığınızda yoğun içerikli bakım kremleri ya da yağlarını bolca kullanmayı ihmal etmeyin. ıçeriğinde shea yağı ve arı sütü bulunan ürünler, cildi rüzgara ve soğuğa karşı koruma altına alıyor. Ancak ısısı yüksek olan kapalı mekanlarda yüzünüzü silmeyi unutmayın.

KALORİFER=CLİT STRESİ

Eğer soğuk kış günlerini sıcacık odalarda problemsiz bir şekilde atlatabileceğinizi düşünüyorsanız, size yanıldığınızı hatırlatmak isteriz. Kış mevsimlerinde ev ve bürolardaki nem oranı yüzde 20 civarındadır. Oysa cildin kendini rahat hissettiği ortamlarda nemin üç kat daha fazla olması gerekir.
Dolayısıyla kaloriferle ısıtılan mekanlarda cilt bir süre sonra kurumaya, ince kırışıklıklar oluşmaya başlıyor. Durmadan değişen ortam ısısı da cildin stres yüklenmesine yol açıyor.

Deniz ekstreli ya da termal sulu zengin içerikli nemlendirici bakım ürünleri, bu stresi alıyor. Yoğun bakım olarak da iki haftada bir kalın bir cilt maskesi uygulamakta fayda var.

Banyonuz gizli mabediniz olsun

Klasik müzik, mum ışığı ve gül kokusu eşliğinde buharı tüten bir banyo suyu... Bugün kendinizi günün karmaşasından uzaklaştırmaya ve birkaç saatliğine de olsa hem ruhunuzu hem de vücudunuzu bakıma almaya ne dersiniz? Özel olarak hazırladığınız bu büyülü atmosferde sıcak suyun gözenekleri açtığını, cildin bakım ürünlerini daha derin katmanlara ulaştırmak için hazır hale geldiğini hatırlatalım.

Pürüzsüz ve dengeli bir cilt dokusu için banyo sırasında vücudunuza yumuşak bir krem peeling uygulaması da yapabiliriniz. Banyo sonrasında kullanacağınız parfümlü bir vücut kremi ise cildinize kadifemsi bir güzellik katarken bir yandan da ürünün içeriğindeki koku gün boyunca teninizde kalır.
Bu banyo ritüelinde asla “es” geçmemeniz gereken bir detay da vücut pudrasıdır... Bu ürünü ince bir tabaka halinde uygularsanız, içeriğindeki toz inci sayesinde cildinize ipeksi bir görünüm kazandırır.

7 adımda güzellik

Aralık ayı boyunca Tekin Acar mağazalarında 7 adet deneme boyu ürün içeren 180 TL değerindeki güzellik seti sizi bekliyor. Her 300 TL’lik alışverişe hediye olarak verilecek ‘7 adımda güzellik seti’ birbirinden çekici cilt bakım ve makyaj ürünlerinden oluşuyor. 

Hesaplı alışveriş

Tekin Acar mağazalarında 31 Aralık’a kadar yapacağınız Estee Lauder 100ml. parfüm alışverişlerinizde 333 TL değerindeki 5 adet orijinal boy üründen oluşan set sadece 76 TL!

X