Ege Haberleri

  Soğuk tarlayı vurdu

  Taylan YILDIRIM/ İZMİR
  12.01.2015 - 01:09 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de, son 51 yılın en soğuk günleri, günlük yaşamın yanı sıra, tarımı da vurdu. Özellikle binlerce dönümlük tarlalarda hasatı bekleyen lahana, pırasa ve karnabahar dondu. Çiftçi rekor soğukların ürünlerinin kalitesini bozduğunu, çoğunu da toplamadıklarını bu nedenle de zararda olduklarını anlattı. 10 bin üyeli Torbalı Ziraat Odası Başkanı Murat Uslu ise, soğuk havanın zararının pek olmayacağını, kalan ürünün pahalı satılacağın, çiftçiyi zor durumda bırakan politikaları üreten hükümetin halkı düşünmesi gerektiğini söyledi.

  Soğuk hava ile birlikte pazarda artan fiyatlardan şikayet eden tüketicileri önümüzdeki günler daha kara bir tablo beklediği ifade edildi.
  İzmir'de hafta başında yüksek kesimlere yağan kar yerini son 3 günde soğuk ve dondurucu havaya bıraktı. İzmir buz tutarken 51 yıl önceki soğuk hava rekoru da kırıldı, sıcaklık eksi 7'ye kadar düştü.

  REKOR SOĞUKLAR TARIMI DA VURDU
  Kentte soğuk hava, hayatı olumsuz yönde etkilediği kadar tarımı da vurdu. İzmir'in çevresinde bulunan önemli tarım alanlarındaki binlerce dönümde hasatı bekleyen lahana, pırasa ve karnabahar dondu. Soğuktan dolayı rengi sararan ve kalitesi düşen ürünlerini ucuz fiyattan piyasaya sürmeyi planlayan çiftçinin, donan ürünlerini para kazanamayacağı için tarlada bırakacağı öne sürüldü. Binlerce ton pırasa, lahana ve karnabaharın tarlada çürümeye terk edileceği bildirildi.
  Soğuk tarlayı vurdu
  PAZAR EL YAKACAK
  Soğuk havanın etkilediği en önemli yerlerden birisi de, İzmir'in olduğu kadar Türkiye'nin de önemli tarım merkezlerinden Torbalı oldu. 200 bin dönümden fazla arazide tarım yapılan Torbalı'da da, çiftçi büyük zarara uğradı. Ürünlerinin önemli bölümünün soğuklardan dolayı ya kalitesinin düştüğünü ya da donduğunu söyleyen çiftçi Oktay Aday, şöyle dedi:
  "Buranın ürünleri hep kalitelidir. Ama soğuklar bunu etkiledi. Biz ne yapacağız? Yaprakları sararan solan ürünleri mecburen ucuz fiyattan vereceğiz. Yoksa elimizde kalır. Donan ürünler de var, onlar zaten o buzun erimesinden sonra çürür gider. Yani ucuz fiyata pazara bile çıkartamayız. Soğuklar bizleri çok etkiledi. Önlem de alamazdık. Açık alanlarda tarım yaptığımız için soğukla mücadele edemedik."
  Bölgelerinde yarım asırdan bu yana hiç böyle soğuk hava ile karşılaşmadıklarını anlatan Hasan Olcar da, "Zaten kış şartlarında zor üretim yapıyoruz. Kaliteli ürettiklerimizi satmakta zorlanıyorduk. Şimdi iyice perişan olduk. İşçi ücretleri arttı. Nakliye de zaten pahalı. Soğuğun etkilediği bu ürünlerimizi nasıl satacağız bilmiyorum. Yetkililerin yardımlarını bekliyoruz. Binlerce üretici aynı derdi yaşıyor" dedi.
  Soğuk tarlayı vurdu
  "ÜRETİCİ FİYAT ARTTIRIR"
  Yaklaşık 10 bin üyeli Torbalı Ziraat Odası'nın Başkanı Murat Uslu, soğuk havanın ürünleri etkilediğini ama bunun çiftçiye zararının daha az olacağını, hatta pek olmayacağını söyledi. Uslu, şöyle dedi:
  "Çiftçi emek verip ürününü yetiştirmiş, soğuk havalardan dolayı ürünün bir bölümü etkilenir ama bir bölümü kalır ya da geç olgunlaşır. Bu da pazarlarda ürün yığılmasının önüne geçer ve fiylatlar da yüksek kalır. Çiftçi ürününü pahalı satıp zararını karşılayabilir" dedi. Pazarda vatandaşın da yüksek fiyatlardan şikayet ettiğinin hatırlatılması üzerine Murat Uslu, "O bizim sorunumuz değil, üreticinin para kazanması lazım. Vatandaşı, çiftçiyi zor durumda bırakan politikaları üreten hükümet düşünmeli. Artan mazot fiyatları, giderler çiftçiyi yıllardır zor durumda bırakıyor. Çiftçi üretim yapıyor ama her yıl tarlalarından birkaç dönümünü elinden çıkartarak yapıyor. Bunların önlemlerinin toptan alınması lazım."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı