Gündem Haberleri

  Soğuk hava devam edecek

  Hürriyet İnternet
  26.01.2006 - 14:16 | Son Güncelleme:

  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, halen yurt genelinde etkili olan yağışların bu geceden itibaren Trakya ve Ege bölgesinden başlamak üzere sona ereceği, soğuk havanın etkisini bir süre daha devam ettireceği bildirildi.

  Yağışların sona ermesi, havanın az bulutlu ve açık olması beklenildiğinden, özellikle gece sıcaklıklarının daha fazla

  İŞTE 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

  Soğuk hava devam edecek

  Soğuk hava devam edecek

  düşeceğinin tahmin edildiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

  “26-27 Ocak gecesinden itibaren dondan zarar görecek bitkisel faaliyetlerin devam ettiği tarım alanlarında, Ege ve batı Akdeniz kıyı kesimlerinden başlamak üzere, ilerleyen günlerde Akdeniz bölgesinin tamamında, kıyı kesimlerde hafif olmak üzere don olayı beklenmektedir. 31 Ocak 2006 tarihine kadar don riskinin devam edeceği tahmin edilmektedir.

  Hasadı devam eden narenciye üreticileri, muz ve sebze yetiştiricileri ve seracılarımızın gerekli tedbirleri almaları, yörelerindeki don durumu hakkında daha detaylı bilgi almak için en yakın meteoroloji müdürlüklerine başvurmaları önerilir.”

  Bitkiler için hafif don 0 derece ile eksi 2.2 derecede, orta kuvvette don eksi 2.2 derece ile eksi 4.4 derecede, kuvvetli don ise eksi 4.4 dereceden daha düşük değerlerde gerçekleşiyor.

  DİYARBAKIR'DA SEL VE ÇIĞ UYARISI...
    
  Diyarbakır Valiliği, sel ve çığ konusunda vatandaşları uyardı.

  Valilik'ten yapılan yazılı açıklamada, Diyarbakır Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan hava tahmin raporuna göre, yarın il genelinde karla karışık yağmur beklendiği belirtilerek, tahmini olarak metrekareye 12 ila 15 kilogram yağış düşeceği bildirildi.

  Rüzgarın güneyden esecek olması nedeniyle hava sıcaklığının artacağı ve yaklaşık 28 santimetre olan kar örtüsünün bu sıcaklıkla eriyeceğine işaret edilen açıklamada, “Bu durumun yer yer taşkınlara neden olması beklenmektedir.

  Sel ve çığ gibi tehlikesi bulunan bölgelerdeki vatandaşların tedbirli davranması, can ve mal güvenliği açısından önem arz etmektedir” denildi.

  MEVSİM NORMALLERİNİN 7 DERECE ALTI

  İzmir Meteoroloji Bölge Müdürü Ekrem Alaçam, İzmir'de hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 7 derece altında etkili olduğunu söyledi.
   
  Alaçam, Ege Bölgesi'nde alçak basınç, buna bağlı cephe sistemleri ve soğuk hava dalgasının etkili olduğunu belirterek, Ege Bölgesi'nde kıyı kesimlerde yağmur, iç ve yüksek kesimlerdeyse karla karışık yağmur ve kar yağışı görüldüğünü ifade etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı