Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Soğuk etkisini sürdürüyor

  Hürriyet Haber
  12 Aralık 2001 - 13:08Son Güncelleme : 12 Aralık 2001 - 13:08

  Tüm yurtta etkisini sürdüren soğuk hava hayatı olumsuz etkiliyor. Çorum'da köy yolları kapandı, Abant gölü buz tuttu, Tekirdağ'da domuz avına çıkan bir kişi donarak öldü.

  Bolu`nun ünlü tatil mekanı Abant`ta, aralıksız yağan kar sayesinde bayram erken geldi. Kar kalınlığının 50 santimetreye ulaştığı yörede, yer yer buz tutan Abant Gölü`nün çevresindeki otellerde bayram öncesi doluluk oranı yüzde 100`e ulaştı. 

  Abant Palace Otel Genel Müdürü Enver Günay, yörenin, kış tatilcilerinin gözdesi olduğunu ifade ederek, ``Tatilde eğlenceyi tercih edenler Akdeniz ve Uludağ`ı, dinlenmek isteyenler ise Abant`ı tercih ediyor`` dedi. 

  Büyük Abant Oteli Genel Müdürü İskender Gedelec ise aralıksız yağan kar nedeniyle otelin 10 gün önceden dolduğunu, bayram ve yılbaşıiçin de boş odalarının kalmadığını kaydetti. 

   Öte yandan Tekirdağ`ın Şarköy İlçesi`ne bağlı Bulgur Köyü`nden 2 gün önce domuz avına çıkan 50 yaşındaki Rüstem Karakaş donarak hayatını kaybetti. Karakaş`ın cesedi, güvenlik güçlerince bulundu.

   Şarköy`ün Kozançeşme mevkiinde çobanlık yapan 25 yaşındaki Hakan Keklik donmak üzereyken koyunların sahibi İsmet Aktepe tarafından bulunarak kurtarıldı. Çobanın, koyunların arasına girerek donmaktan kurtulduğu bildirildi.

   Çorum`da aşırı kar yağışı nedeniyle toplam 700 kilometre köy yolu ulaşıma kapalı.
  Köy Hizmetleri Çorum İl Müdürü Recep Selek`ten alınan bilgiye göre, Kargı İlçesi`ne bağlı Çobanlar, Gölet ve Sünnük Bayat grupları öyleri ile İskilip İlçesi`ne bağlı Sorkun-Kamış, Kurusaray, Kutluözü-Akkaya Grupları, Ağcasu ve Yenice köylerine ulaşım sağlanamıyor.  Selek, köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmaların aralıksız sürdüğünü kaydetti.

   Trakya`yı 5 gündür etkisi altına alan kar yağışı ve soğuk hava etkisini kaybederken, bölgede kar ve buzlanma nedeniyle kapanan köy yollarının büyük bir kısmı ulaşıma açıldı.


   Doğu Anadolu Bölgesi`nde kar ve buzlanma nedeniyle her yıl ortalama 900 kilometre yol bozuluyor. Karayolları 12. Bölge Müdürü İbrahim Gülşen,  uzun süren kış mevsimi boyunca asfalt üzerinde kalan kar ve buzun, yolu deforme ettiğini söyledi.  Bu nedenle kış mevsiminin hemen ardından, mevsim boyunca kar ve buz yüzünden bozulan yolları tekrar onarmaya başladıklarını kaydeden Gülşen, kendilerine bölgede 3 bin 500 kilometre karayolunun bağlı olduğunu, her yıl bu yolun ortalama 900 kilometresini yenilemek zorunda kaladıklarını kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı