Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Soğuk aparkatlar arka arkaya

Soğuk hava İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu ve yer yer Marmara’da kar yağışlarına neden olacak. Kar yağışlarının büyük kısmı hafta sonunda zayıflayacak. Sis riski var.

Soğuk hava sistemleri arka arkaya geliyor. Bugün kendini hissettirmeye başlayan soğuk hava; İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu, Güney Doğu ve yer yer Marmara’da kar yağışlarına neden olacak. Kar yağışlarının büyük kısmı hafta sonunda zayıflayacak ama bu durumda sis riski ortaya çıkıyor. Yetkililerin tetikte olmaları gerektiğini hatırlatıyoruz, sürücülere de dikkat demeden geçemiyoruz.

Hafta sonunda soğuk ve yağış zayıflıyor, ama önümüzdeki hafta aynı sistem dönüp dolaşıp tekrar ve açıkçası daha sert bir şekilde gelecek.

Yazımın buradan sonrasını okuyacaklara; bu yazıyı siz okumadan 2 gün önce hazırladığımı, değişim olabileceğini hatırlatıyorum. Bu nedenle bugün ve yarın gözünüz kulağınız haber ve hava durumu bültenlerinde, eş zamanlı olarak da yetkililerden -en başta benden olmak üzere!- gelecek açıklamalarda olsun diyorum.

Tabir yerindeyse Sibirya soğukları ya Türkiye’ye, ya Balkanlar ile Türkiye’ye, ya da Beyaz Rusya üzerinden Balkanlar ve Orta Avrupa’ya patlayacak! Eğer bu sistem beklendiği rotada yoluna devam ederse, ciddi sıkıntılar yaşanabilir. Sibirya’dan kopup bugünlerde Rusya üzerinde bulunan soğuk hava sisteminden bahsediyorum. Geçen günlerde sert bir soğuğun geleceğinden, olumsuz kış koşullarını oluşturacak Sibirya soğuklarının görüleceğinden, ama öyle yüzyılın soğukları olarak adlandırılacak soğukların en azından pazartesi gününe dek etkili olamayacağından bahsetmiştik. İşte sözünü ettiğimiz bu soğuklar pazartesi gecesinden itibaren geliyor. Özellikle 24-28 Ocak arasında görülecek soğuklar, eğer şu anda çizdiği yoluna devam ederse (Tekrar hatırlatıyorum, bu bilgi 18 Ocak itibarıyla), Türkiye’yi ciddi sıkıntılar bekliyor. Ben 8 yıldır bilfiil her gün haritaları inceliyorum, tahmin yapıyorum. Bu denli bir soğuğu orta ve batı bölgeler üzerinde görmedim. Tekrar söylüyorum eğer bugünkü görüntü gerçekleşirse (ki umarım gerçekleşmez), Marmara genelinde gündüz sıcaklıklar -8, -9 derecelerde ölçülebilir. Bu durumda İç Anadolu’da, Karadeniz’de, Doğu Anadolu’da daha düşük değerler görülecektir. Türkiye’de beklenen bu sıra dışı sıcaklıklar ve Marmara’da -10 dereceler hayatı ciddi anlamda etkileyebilir. Rusya ve Ukrayna üzerinden gelen bu soğuklar Balkanlar ve Orta Avrupa’yı da donduracağa benziyor. Bu nedenle size alacağınız önlemlerden bahsetmiyorum, zira sanırım -10 derecelerdeki kış koşullarında hazırlıksız araçlar ile, hafif kıyafetler ile, önemsiz nedenler ile dışarı çıkmayacaksınızdır. Evde geçirdiğiniz zamanlarda salep ve C vitamini almayı da ihmal etmeyeceksinizdir. Bir ikincisi sokak hayvanlarını ve kuşları da unutmazsınız herhalde. Öte yandan bu denli sıra dışı ve uzun vadeli bir hava hareketi olduğu için değişme, zayıflama ihtimali her zaman var. Burada yetkililere de bir hatırlatmam var, bugün ve yarın yapılacak açıklamalara göre, bu tahminlerin doğrulanması durumunda özellikle kimsesizler ile sokak çocukları için sığınma yerleri hazırlanmalı.

*

Soğukların hayatı ciddi anlamda etkilemesi beklense de yine yüzyılın soğuğu demek pek doğru değil sanırım, zira bakın bugüne kadar kayıtları tutulmuş en düşük sıcaklıklar, İstanbul -16.1 (9 Şubat 1929), Ankara -24.9 (5 Ocak 1942), Erzurum -36.0 (23 Ocak 1995), Kars -36.7 (27 Ocak 1950), Trabzon -7.0 (15 Ocak 1950), Ardahan -39.8 (21 Ocak 1971). Öyle ya da böyle, tehlike söz konusu, cuma gününden itibaren gözünüz-kulağınız bizde olsun...
X