Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Soğan fiyatı rekora doymuyor

04 Nisan 2010 - 11:01Son Güncelleme : 04 Nisan 2010 - 11:28

Soğan fiyatlarında yaşanan baş döndürücü yükseliş bir türlü durmak bilmiyor. Önceki hafta içerisinde marketlerde fiyatı 3 liraya ulaşan kuru soğan şimdi de 4 lirayı zorluyor. Soğanda yaşanan yükselişte ürün azlığının en önemli faktör olduğu belirtiliyor.

Yeni ürünün çıkmasına az bir zaman  kala üretici elinde ve depolarda tükenme noktasına gelen kuru soğanın yükselişi sürüyor. Geçen hafta pazarlarda 3 liraya satılan kuru  soğanın kilo fiyatı 3,5 liraya çıkarken, marketlerin manav reyonlarında ise 3.8 lirayı buldu.

Pazar esnafı, kuru soğanın önümüzdeki bir iki hafta daha bu şekilde  pahalı olacağını, yeni ürünün çıkmasıyla ucuzlama yaşanacağını belirterek, tüketicilerin önemli bir bölümünün bu bilinçle soğanı yarımşar kilo şeklinde  aldığını söyledi.

Türkiye Ziraat Odası Başkanı Şemsi Bayraktar da, soğanda görülen fiyat artışında üretimin geçen yıla göre gerilemesinin yanı sıra pazarlama sezonunun sonuna yaklaşılması nedeniyle soğan stoklarının azalmasının etkili olduğunu kaydetti.

Kuru soğan fiyatlarının 15 gün sonra düşmesinin beklendiği bildirildi.

DEPOLAR BOŞALDI

Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, fiyat artışının talebin sürekli canlı kalmasından kaynaklandığını söyledi. Yüksel Tavşan, fiyat artışının bu yıl soğan hasadının az olmasından ve domuz gribini önlediği açıklamalarından da kaynaklandığını belirterek, şunları söyledi:

“Soğan hasadı yılda 1 kez yapılır. Soğan, hemen hemen tüm yemeklerde kullanılır. Talebin sürekli canlı olması ve depolarda çok az miktarda ürün kalması sonucu, soğan fiyatları toptancı hallerinde 2,5 liraya kadar çıktı. Çukurova bölgesinde Nisan ayının sonuna doğru taze soğanın çıkmasıyla birlikte soğan fiyatları düşmeye başlayacaktır. Soğanı 20 gün daha pahalı yiyeceğiz, daha sonra fiyatlar hızla düşecektir.”

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 35 Yorum }
 • muhsin çaylak 5.4.2010 09:48:42
  HEEEEEEEY DÜNYALILAR ....YOKMU İÇİNİZDE SUNİ SOĞAN YAPACAK KÖŞEYİ DÖNÜN BİZDE KENARINDAN KÖŞESİNDEN YONTUP YONTUP KULLANALIM:
 • Bahadır Arapoğlu 5.4.2010 06:24:00
  Malesef kapitalist duzenin oyunu bu, arz ve talep hadisesi, her sene bu tip yapay haberlerle sivribiber vs gibi aslinda cok uzuz olan mallarin fiyatini bir anda şişirip vurgun yapıyorlar. burada kabahat vatandaşta, almayın bu fiyattan, iki gün soğan yemeseniz bir şey olmaz, fiyatlar düşer..
 • ersen gürpınar 4.4.2010 23:44:26
  Bu durum süni olarak yaratılmıştır soğan üretiminin az olması sebeb değildi bu yarayı veren tonlarca soğan alabilir değilmi? o halde sorun üretim değil soygundur halkın ekmeğine makarnadan pahalı satan sorguncuların taktiğidir
 • fatih dinç 4.4.2010 22:29:14
  ÇOK SOĞAN YETİŞTİRDİM PAZARA GÖTÜRÜYORDUK SOĞANI BEŞ KİLO SATAMADAN GERİ GETİRİYORDUK.<br><br>ET FİYATLARIYLA PARALEL ARTIYOR.BAŞBAKAN ÇİNDEN GETİRTİVERSİN NOLCAK.
 • ahmet uzun 4.4.2010 21:29:15
  1 dönüm tarladan ortalama 4-7 ton kuru soğan alınır. 1 dönüm tarlayı kuru soğan üretme toplem herşey dahil maliyeti 250 tl dir. bu şartlarda kuru soğan üretilmeyip satılmıyorsa ortada büyük sorun vardır demektir. böyle bir toplumun açlıktan ölmesi kaçınılmazdır....
 • Agah Aslan 4.4.2010 21:02:53
  Ne diyeyim ben beyler kendine sogan tetistiremeyen bir toplum acliga mahkumdur. her zaman sogan ki tasin üzerine eksen yeseren bir sebze evet hedef gine 12 yani eytimsizlik eytimsizlik eytimsizlik.
Sayfa Başı
HaberlerKonyaPilotAli EceSelahattin DemirtaşHDPsazAladağ