KASTAMONU HABERLERİ

Sofuoğlu Sürücü Adaylarını Uyardı:

IHA
13.09.2015 - 17:55Son Güncelleme :

KASTAMONU'DA KARADENİZ SÜRÜCÜ KURSLARI FEDERASYONU BAŞKAN YARDIMCISI NİHAT SOFUOĞLU, STAJYER SÜRÜCÜLÜK KONUSUNDA YENİ EHLİYET ALACAKLAR İÇİN ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU.(MUHAMMED KÖMEÇOĞLU - KASTAMONU / İHA )

IHA

Kastamonu’da Karadeniz Sürücü Kursları Federasyonu Başkan Yardımcısı Nihat Sofuoğlu, stajyer sürücülük konusunda yeni ehliyet alacaklar için önemli açıklamalarda bulundu.
Stajyer sürücülük hakkında kamuoyunda yanlış algılar oluştuğuna dikkat çeken Nihat Sofuoğlu, 1 Ocak 2016 tarihinden önce ehliyet almaya hak kazanmış ve sertifikalarını Trafik Tescil Müdürlüğünden sürücü belgesine dönüştürmüş olan kursiyerlerin stajyer sürücü kapsamında değerlendirilmeyeceğini kaydetti. Sürücü adaylarının ehliyet almaya hak kazandıkları sürücü sertifikalarını sürücü belgesine mutlaka dönüştürmesi gerektiğine dikkat çeken Karadeniz Sürücü Kursları Federasyonu Başkan Yardımcısı Nihat Sofuoğlu: “Sürücü adayı daha önceden ya da yeni sertifika almış olsa da 01.01.2016 tarihinden önce sertifikasını Trafik Tescil Müdürlüğü’ne giderek sürücü belgesine dönüştürmez ise stajyer sürücü kapsamına giriyor. Bunun için Sürücü kurslarında sertifika almış ama sürücü belgesine dönüştürmemiş olanlar mutlaka Ocak 2016’dan önce Trafik Tescil Müdürlüklerine giderek Sürücü Belgelerini almalıdırlar” dedi.
“SERTİFİKA SAHİBİ OLANLAR EHLİYETLERİNİ MUTLAKA ALSINLAR”
Özel sürücü kurslarında her ay kurs dönemi açıldığını belirten Sofuoğlu: “Sürücü adayı sınavları Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlemelerine göre iki ayda bir yapılır. Eylül 2015 dönemine kayıtlı kursiyerler teorik ve direksiyon sınavını bir seferde kazanmış ve 01.01.2016 tarihinden önce Trafik Tescil Müdürlüğü’nden sürücü belgesine dönüştürür ise ‘Stajyer Sürücü’ olmaz. Ekim ve Kasım dönemlerinde sürücü kurslarına kayıt olan sürücü adaylarının dönemsel teorik sınav tarihi değişmez ise 12 Aralık 2015 tarihinde ve kazananların direksiyon sınavları muhtemelen 2016’ya sarkacağından, teorik ve direksiyon sınavları öne alınmadıkça stajyer sürücü olurlar. Bilhassa teorik sınavın öne alınması kesinlikle mümkün değildir. Bu konuda bazı kişi ya da kurumların ‘Sınavlar öne alınacak, biz kesinlikle bunu hallederiz ve stajyer olmazsınız’ diyerek kişilere yanlış bilgi vererek fahiş fiyatla ücret aldıkları üzülerek öğrenmekteyiz. Özellikle belirtmekte yarar olduğu için söylüyorum. Ekim 2015 ve sonrasında kayıt olan (fark sınıfı hariç) kursiyerler teknik olarak 2015 yılında sürücü belgesi alamazlar ve stajyer sürücü konumundadırlar” diye konuştu.
“TRAFİK KURALLARI HAYAT KURTARIR”
Stajyer sürücülük hakkında da açıklama yapan Karadeniz Sürücü Kursları Federasyonu Başkan Yardımcısı Nihat Sofuoğlu, “İki yıl içinde üç defa kırmızı ışıkta geçtiğinde, üç defa hız kurallarını aştığında, 75 ceza puanını dolduğunda, yaya üstünlüğünü üç defa ihlal ettiğinde sürücü belgesi geri alınır. Bu kişiler yeniden sürücü kursuna kayıt olup eğitim ve sınavlar sonucunda sürücü belgesi alabilirler. Yeni değişikliğin en önemli avantajı, yıllardır bilhassa Avrupa ülkelerinde denklik olarak sayılmayan sürücü belgelerimiz 01.01.2016 tarihinden itibaren özellikle stajyer sürücü belgesi sahibi olanların sürücü belgeleri her yerde geçerli olacaktır. Şu ana kadar sürücü belgesi almış olanlar ise; ağır vasıtalar beş yıl, B sınıfı sürücü belgesi sahibi olanlar on yıl içinde sürücü belgelerini vize yaptırdıklarında aynı hakka sahip olacaklardır. Stajyer sürücüler ise önce iki yıl sonra sonrasında isi on yıl sonra sürücü belgelerini vize yaptıracaklardır” açıklamasında bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kastamonu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kastamonu ilinden Sofuoğlu Sürücü Adaylarını Uyardı: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Eylül 2015 tarihinde saat 17 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sofuoğlu Sürücü Adaylarını Uyardı: haberi güncellenecektir.

  KASTAMONU NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:11
  • Guneş
   06:52
  • Öğle
   12:41
  • İkindi
   15:43
  • Akşam
   18:08
  • Yatsı
   19:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı